Wady stylu loftowego we wnętrzach

Jerzy Biernacki
14.01.2022

Styl loftowy zrobił niesamowitą karierę. Coraz więcej z nas chce wprowadzać do swoich wnętrz elementy designu, który nawiązuje do terenów postindustrialnych oraz mieszkań aranżowanych w dawnych fabrykach. I choć styl loftowy jest bez wątpienia bardzo efektowny, to na pewno nie można go uznać za rozwiązanie idealne. Sprawdź, jakie są wady tego modnego kierunku w designie wnętrz.

Wysoki koszt urządzenia wnętrza

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że styl loftowy jest bardzo kosztowny. Wszystko przez to, że wykorzystujemy tutaj drogie i trudniej dostępne materiały wykończeniowe, jak:

  • cegła, np. rozbiórkowa,
  • skóra,
  • wysokiej jakości drewno,
  • kamień,
  • metal,
  • beton architektoniczny.

Również same meble oraz elementy dekoracyjne powinny być utrzymane w tym stylu, co znacząco poodnosi ich cenę. W loftowym wnętrzu powinny znaleźć się detale z miedzi, stali, aluminium, żeliwa, czyli z bardzo kosztownych materiałów.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż moda na styl loftowy w naturalny sposób napędza ceny poszczególnych materiałów, mebli i elementów wystroju.

Styl loftowy jest bardzo ekspansywny

Chodzi tutaj o to, że jeśli zdecydujesz się na ten kierunek w designie, to będzie Ci bardzo trudno wyeksponować jakiekolwiek niepasujące do niego elementy, np. rodzinne pamiątki. Styl loftowy nie akceptuje kompromisów. Tutaj konieczne jest sięganie po rozwiązania perfekcyjnie korelujące z tym kierunkiem w designie.

Trudno go zmienić bez remontu

Jeśli dziś styl loftowy Cię zachwyca, ale po kilku latach uznasz, że obecne wnętrze przestało Ci się podobać czy po prostu okazało się niewypałem, to szykuj się na spore wydatki. Trudno będzie zmienić charakter wnętrza bez zainwestowania w kompleksowy remont – elementy dekoracyjne i wykończeniowe w stylu loftowym nie będą po prostu pasować do żadnego innego kierunku w designie.

Wymaga specyficznych warunków lokalowych

Nie ma się co oszukiwać, że wprowadzimy styl loftowy do małego mieszkania. Owszem, niektóre jego elementy można zastosować nawet na ograniczonej powierzchni, ale to nigdy nie będzie w 100% loft. Tutaj potrzebne są wysokie pomieszczenia, duże przeszklenia oraz otwarta przestrzeń przywołująca na myśl hale fabryczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie