Wady i zalety zastosowania drewnianej elewacji

Mariusz Siwko
07.11.2019

Elewacje drewniane są niezwykle piękne i trwałe, a ich popularność z roku na rok rośnie. Deska elewacyjna może być położona na całej elewacji lub jej fragmencie. Doskonale spisuje się w domach mieszkalnych, ale i również w lokalach o innym przeznaczeniu. Drewniane wykończenie ścian posiada wiele zalet, o których dowiesz się w dalszej części artykułu. Wpis powstał z pomocą specjalisty z firmy Hardwood.pl, która realizuje nowoczesne elewacje drewniane oraz tarasy drewniane.

Walory estetyczne elewacji z drewna

Drewno kojarzy nam się z ciepłem oraz bezpieczeństwem, a elewacja to jeden z najistotniejszych elementów budynku. Elewacje drewniane są nowoczesne, estetyczne oraz trwałe. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle innych budynków, wybranie drewnianej elewacji to świetny pomysł.

Warto też zauważyć, że drewno jest ponadczasowe. Do tej pory bardziej zachwycamy się dobrze zachowywanymi konstrukcjami drewnianymi, niż nowymi budynkami ze stali czy też szkła.

Nowoczesne budynki wykonane z drewna przyciągają oko niejednej osoby, a jednocześnie naturalnie wtapiają się w otoczenie. Pod względem utrzymania czystości elewacje drewniane również lepiej zachowują się od innych materiałów, np. szkła, czy też stali, na których szybko zbiera się brud i jest łatwo widoczny.

Elewacja z drewna doskonale wygląda wraz z połączeniem materiałów

Drewniane elewacje większości z nam kojarzą się z tradycyjnymi budowlami, które pokryte są całym drewnem. Oczywiście, deski fasadowe mogą pokrywać cały budynek, ale bardziej popularnym oraz nowoczesnym rozwiązaniem jest łączenie drewna z innymi materiałami.

Drewno na elewację domu najczęściej ma za zadanie akcentować najbardziej charakterystyczne elementy budynku, np. wykusze lub tarasy. Nowoczesne elewacje drewniane projektowane są również w formie wstawek dekoracyjnych lub geometrycznych, np. poprzez umieszczenie pasów pomiędzy oknami, czy oddzielających poszczególne kondygnacje. Takie rozwiązanie sprawi, że budynek będzie wyglądał nowocześnie, a zarazem ciepło i klasycznie.

Drewno na elewacje drewniane

Jeśli zdecydujemy się na drewniane deski elewacyjne to bardzo ważnym elementem jest również wybór właściwego materiału. Jeśli masz z tym problem, zawsze możesz poradzić się specjalisty z firmy Hardwood, który na każdym etapie inwestycji pomoże Tobie w podjęciu najwłaściwszej decyzji.

Dobrym rozwiązaniem na obicie domu drewnem jest wybór drewna egzotycznego - są to gatunki trwałe i odporne na czynniki biologiczne. Do takich należą np. tatajuba, cedr kanadyjski, meranti, okoume. Można również skorzystać z tańszych desek np. świerk lub modrzew. Ładnie na budynku będzie wyglądać także deska modrzewiowa elewacyjna; gatunek tego drewna jest również bardzo wytrzymały. Większość klientów podczas wyboru konkretnego gatunku drewna najczęściej kieruje się kolorem oraz odcieniem deski. Deski egzotyczne z pewnością wyróżnią się na tle innych elewacji, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe.

Pielęgnacja elewacji z drewna

Jeśli chcemy cieszyć się pięknem elewacji drewnianej przez wiele lat musimy ją odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć. Elementy drewniane na elewacji powinny zostać pomalowane odpowiednim preparatem, który zabezpieczy deski przed czynnikami atmosferycznymi oraz biologicznymi. Impregnaty chronią deski przed grzybami, sinizną, czy też owadami żerującymi w drewnie.

Do wad zastosowania drewna możemy zatem zaliczyć konieczność wykonania prac konserwujących. Oczywiście dobry gatunek drewna pozwala cieszyć się wyglądem estetycznym domu przez długie lata, nawet bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo wszystko rekomendujemy, aby deski elewacyjne regularnie malować i pokrywać impregnatami, przez co mamy pewność, że nie stracą odporności na wpływ czynników atmosferycznych.

Jak wybrać fachowca od elewacji?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dotychczasowe realizacje firmy. Drugim aspektem są terminy – przeważnie wszystkie firmy, które profesjonalne realizują swoje zlecenia na elewacje drewniane nie mają wolnego terminu z dnia na dzień. Jeśli jakaś firma ma – powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Trzeci element na który możesz zwrócić uwagę to strona internetowa firmy: jeśli firma prowadzi blog czy też zaprasza do rozmowy ze specjalistami to możesz być pewien, że trafiłeś na firmę dla której realizacja elewacji z drewna to hobby, a nie tylko praca! Sprawdź naszą ofertę na elewacje drewniane.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.