Wady i zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Marek Szydełko
05.01.2021

Decyzja o zakupie własnego mieszkania powinna być dobrze przemyślana. Istnieje opcja nabycia takiego lokalu zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wybór konkretnego typu nieruchomości zależy wyłącznie od oczekiwań danej osoby. Jakie są wady i zalety mieszkań pochodzących prosto od dewelopera? Czy warto zdecydować się na zakup takiego lokalu?

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego mają wiele zalet. Przede wszystkim nie wymagają one płacenia podatku PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości, co ma miejsce podczas przenoszenia własności na nowego nabywcę. Bardzo często takie lokale są również objęte rękojmią, która chroni przed kosztami związanymi z wystąpieniem awarii czy nieprawidłowo przeprowadzonych prac remontowych.

Ogromną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest również fakt, że znajdują się one w nowoczesnych budynkach. Zazwyczaj są to zamknięte osiedla z dostępem do podziemnych parkingów, infrastruktury dla rodzin z dziećmi i wielu sklepów w okolicy. Bloki znajdujące się w takiej okolicy są wyposażone w windy, a mieszkania często obejmują także przestronne tarasy na dachu.

Mieszkania z rynku pierwotnego można kupić w stanie deweloperskim lub surowym, co pozwala na rozpoczęcie urządzania w dowolny sposób bez konieczności pozbywania się starego wyposażenia. Jest to doskonała opcja dla osób, które chcą same zdecydować o wyglądzie swojego lokalu. Wiele mieszkań z rynku pierwotnego znajdziesz na stronie eurostyl.com.pl.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego

W ostatnim czasie największą wadą mieszkań z rynku pierwotnego stała się ich niedostępność. Często na lokal w nowo wybudowanym apartamentowcu trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy. Zazwyczaj konieczne jest wykupienie nieruchomości jeszcze niewybudowanej, co wiąże się z potencjalnym ryzykiem. W historii zdarzały się bowiem przypadki, że deweloperzy nie kończyli rozpoczętych inwestycji ze względu na problemy finansowe.

Kupowanie nieruchomości z rynku pierwotnego jeszcze przed ich powstaniem nie daje gwarancji jakości wykonania, która spełni Twoje oczekiwania. Wówczas nie możesz bowiem samodzielnie sprawdzić, czy materiały zastosowane do stworzenia danego budynku odpowiadają Twoim wyobrażeniom jeszcze przed kupnem mieszkania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.