W mieście czy na obrzeżach - gdzie zamieszkać w Poznaniu?

Mariusz Siwko
12.07.2019

Poznań jest potężnym miastem wojewódzkim, które ma bogatą historię. Z czasem niewielkie miasteczko rozrastało się, obejmując kolejne wsie i osiedla. Dziś według aktualnego podziału administracyjnego Poznań dzieli się na 42 dzielnice - osiedla, z których każde ma swoją radę. Wśród nich są osiedla stricte miejskie, z wysoką zabudową, jak i peryferyjne, otoczone zielenią. Gdzie warto zamieszkać? W ścisłym centrum czy na obrzeżach?

Gdzie zamieszkać - trudny wybór

Każdy z nas jest inny i ma inne preferencje dotyczące miejsca zamieszkania. Lokalizacja jest jednym z czynników, jakie brane są pod uwagę przy kupowaniu nowego mieszkania. Pytanie tylko, czy wolimy mieszkać blisko centrum, czy lepiej z daleka od hałasu, jaki nierozerwalnie jest z nim związany?  Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi.

Jedni wolą zawsze być blisko miasta, lubią harmider, który związany jest z nieustannym ruchem samochodów i tłumami przechodniów. Chcą móc zawsze skorzystać z bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej, bez konieczności jakichkolwiek dojazdów.

Inni jednak cenią sobie spokój i kontakt z naturą. Skwery w mieście są dla nich niewystarczające, dlatego szukają mieszkań lub domów poza centrum, na obrzeżach, a nawet na wsiach pod większymi miastami. W Poznaniu można zamieszkać w jednej z „zielonych dzielnic”, gdzie przeważają parki i inne tereny rekreacyjne.

Złoty środek

Wielu chce osiągnąć równowagę pomiędzy takimi kwestiami jak odległość od pracy i punktów infrastrukturalnych. Słowem z mieszkania chcemy mieć blisko do szkoły, do sklepu i na pocztę czy do przychodni, ale też liczy się to, jak długo przyjdzie nam docierać do pracy. W Poznaniu dobrym połączeniem lokalizacyjnym jest dzielnica Naramowice, ponieważ można tu poczuć się jak na peryferiach, a jednak odległość od śródmieścia jest niewielka. Wystarczy powiedzieć, że Naramowice były niegdyś integralną częścią Starego Miasta w Poznaniu.

Właśnie w tej lokalizacji można kupić nowe mieszkania przy ul. Karpiej. Zbudował je deweloper Red-co.net. Naramowice to miejsce wyjątkowe, spokojne i klimatyczne, ale łatwo z niego dojechać, czy nawet przejść na piechotę do centrum. Może być przysłowiowym złotym środkiem, jeśli chodzi o zamieszkanie w Poznaniu.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.