W których wnętrzach sprawdzi się tzw. klasyczny dywan?

Andrzej Winnicki
31.05.2019

Dywany o klasycznym wzornictwie charakteryzują się majestatycznym pięknem, które wprowadza do wnętrza akcent dostojeństwa, elegancji i klasy. Bogate wzornictwo kobierców i arrasów, które przez wiele lat zdobiły domy, a nawet pałace, wyrzucone z wnętrz na kilkadziesiąt lat, obecnie wracają jako jeden z ciekawych i atrakcyjnych wizualnie trendów. Doskonale odnajdują się w wielu stylach, choć nie we wszystkich mogą być zastosowane.

Klasyczny dywan do klasycznego wnętrza

              Nie ma aranżacji w stylu klasycznym bez dywanu o takim samym charakterze. Dywany klasyczne charakteryzują się bogatym wzornictwem, jednak w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu nie rzucają się w oczy, nie przytłaczają klasycznych mebli i nie rozpraszają całej aranżacji tworząc dysharmonię. Najpopularniejsze dywany klasyczne to połączenie butelkowej zieleni, czerwieni, ochry i beżu. Świetnie prezentować będą się przede wszystkim w klasycznych salonach, choć zastosowanie znajdują również w sypialniach.

Retro i vintage – modernistyczne nawiązanie do klasyki

              Wzorzyste dywany klasyczne to atrakcyjne uzupełnienie stylów nawiązujących do lat 50. i 60. To jednocześnie ciekawe połączenie, a nawet wymieszanie nowoczesności z klasyką, dlatego dywany klasyczne, a więc przede wszystkim kobierce i arrasy doskonale wpasowują się w aranżacje retro i vintage. Warto jednak zachować proporcje w wybieraniu elementów o charakterze dekoracyjnym i stawiając na wzorzysty dywan, pozostałe elementy wybrać bardziej stonowanym charakterze.

Kiedy warto wybrać dywan klasyczny do salonu?

              Bardzo duże znaczenie dla uzyskania odpowiednich efektów estetycznych ma powierzchnia pomieszczenia. Choć niewielkie dywany klasyczne również dobrze się prezentują, to dopiero w otwartych przestrzeniach, dywany o dużej powierzchni i pokaźnych wzorach odrywają pełnię swojego piękna. Wzory mogą również optycznie zmniejszać pomieszczenie, dlatego mały metraż nie jest wskazany do zakupu tego typu dywanów.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.