Urządzenie pokoju dla dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie. Rodzicom zależy przecież, aby pociecha czuła się w swoim królestwie doskonale. Ważne jest zapewnienie dziecku dobrych warunków do zabawy, odpoczynku i oczywiście nauki. Łatwo przy tym popełnić kilka błędów. Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka w 6 prostych krokach.
- Pozwól wypowiedzieć się dziecku – podstawowy błąd, jaki popełniają rodzice, to podjęcie decyzji o wyglądzie pokoju bez konsultacji z dzieckiem. Przecież to ono będzie w tym pokoju mieszkać i ma prawo powiedzieć o swoich oczekiwaniach. Warto więc zapytać nawet kilkuletnią pociechę o jej marzenia. Dziecko powinno samodzielnie wybrać kolor ścian (można je delikatnie nakierować), mebli i układ pokoju. To gwarantuje, że będzie zachwycone efektem remontu.
- Dobór farb – kolor ścian w pokoju dziecięcym powinien sprzyjać odpoczynkowi, ale także pobudzać do kreatywnego myślenia. Dopasowanie kolorystyki do reszty domu nie ma najmniejszego sensu. Jeśli urządziliśmy dom w stylu nowoczesnym, to w pokoju dziecięcym zerwijmy z konwencją. Trudno sobie przecież wyobrazić kilkulatka zadowolonego z faktu, że rodzice pomalowali mu ściany na szaro czy biało.
- Dobór mebli – dzieci rosną i trzeba się z tym pogodzić. Nie ma sensu kupować za dużych mebli w nadziei, że wystarczą na dłużej. Rozmiar łóżka dobieramy do aktualnych potrzeb dziecka, ewentualnie z niewielkim zapasem. Maluch nie potrzebuje ogromnego łoża małżeńskiego. Tak samo jest z szafami, komodami i biurkiem. Wszystko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka.
- Oświetlenie – jeśli dopiero stoimy przed wyborem, który pokój przeznaczyć dla dziecka, to wybierzmy ten najjaśniejszy. Naturalne światło sprzyja myśleniu i zabawie. Docelowo jednak trzeba przemyśleć kwestię sztucznego oświetlenia. W pokoju dziecięcym nie sprawdzają się punktowe halogeny czy kinkiety. Lepiej wybrać centralną lampę pod sufitem o dużej mocy, lampkę przy łóżku i koniecznie lampkę na biurko. Włącznik oświetlenia trzeba umieścić na takiej wysokości, aby dziecko nie miało problemu z dosięgnięciem do niego.
- Wyraźnie oddzielone strefy – nawet w małym pokoju dziecięcym można wydzielić osobne strefy do zabawy, odpoczynku i nauki. Nie powinny się one przenikać, ponieważ dziecku będzie trudno skupić się na np. odrabianiu lekcji. Strefy można zaakcentować stosując różne kolory ścian – żywsze w strefie zabawy i stosowane w strefie odpoczynku.
- Dużo schowków – aby w pokoju dziecięcym nie zapanował bałagan trzeba zainwestować w sporo skrytek. Dziecko musi się nauczyć chowania w nich swoich zabawek. Biurko powinno być wyposażone w szuflady na przybory szkolne. Lepiej też postawić na łóżku, które w ciągu dnia może pełnić rolę kanapy – wymusi to na dziecku jego ścielenie i utrzymanie porządku w pokoju.
Urządzanie pokoju dla dziecka jest wyzwaniem, ale może też być wspaniałą zabawą, która zintegruje rodzinę. Najważniejsze, aby w tym procesie udział wzięła osoba najbardziej zainteresowana.
Sprawdź bogatą ofertę mebli dziecięcych, dla chłopca, jak i dla dziewczynki i odwiedź stronę: https://www.meblik.pl/pl/kids/