Urządzamy mały pokój dla dziecka – o czym trzeba pamiętać?

Andrzej Winnicki
30.03.2021

Mając do dyspozycji bardzo mały pokój, na przykład o powierzchni do 10 metrów kwadratowych, zwykle planujemy w nim przestrzeń dla dziecka. Jest to dobry pomysł, ponieważ maluch i tak większość czasu spędza w pozostałych pomieszczeniach, jak salon czy kuchnia. Aranżacja takiego pokoju stanowi jednak nie lada wyzwanie. O czym warto tutaj pamiętać? Jakie rozwiązania zastosować? Sprawdź w naszym poradniku.

Łóżko piętrowe

To bardzo fajne rozwiązanie do małego pokoju dziecka. Łóżko piętrowe jest nie tylko efektowne, ale też praktyczne. Chyba każdy maluch o nim marzy, dlatego warto zastosować ten prosty trik na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni. Pod łóżkiem można zaplanować biurko, które przyda się w momencie, gdy dziecko pójdzie już do szkoły.

Szafa na ubrania

Niezależnie od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, priorytetem musi być znalezienia miejsca do przechowywania ubrań dziecka. Jeśli pokój jest bardzo mały i nieustawny, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy stolarza, który wykona zabudowę na wymiar, wykorzystując na przykład przestrzeń pod sufitem.

Półki

Świetnie sprawdzają się w małym pokoju, ponieważ pozwalają zagospodarować wolną przestrzeń na ścianie oraz blisko sufitu, nie zajmując przy tym cennego miejsca na podłodze. Półki mocowane do ściany przydadzą się do przechowywania książek, zabawek i innych drobiazgów. Spokojnie można umieścić na nich kwiaty, wprowadzając do pomieszczenia przyjemny klimat.

Oświetlenie

W małym pokoju nie sprawdzają się lampy podłogowe, które po prostu zajmują zbyt dużo cennego miejsca. Lepiej jest postawić na oświetlenie sufitowe, dbając przy tym o jego prawidłowe rozplanowanie. Koniecznie trzeba przewidzieć jedno źródło światła przy biurku – może to być klasyczna lampka lub nowoczesna taśma LED mocowana np. do półki ściennej.

Miejsce na zabawki

Nie wszystkie zabawki dziecka zmieszczą się na półkach ściennych, dlatego urządzając mały pokój trzeba pomyśleć o ich przechowywaniu. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się kosze, worki oraz pudełka, które można ustawić jedno na drugim i w ten sposób zaoszczędzić sporo miejsca. Są one również na tyle estetyczne, że spokojnie można z nich uczynić elementy dekoracyjne w pokoju dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.