Umywalka z szafką wiszącą: jak ją poprawnie zamontować?

Marta Szydełko
28.11.2018

Coraz popularniejsze stają się podwieszane meble: przede wszystkim te łazienkowe. Należy jednak pamiętać, że ich montaż jest bardziej skomplikowany od mocowania sprzętów stojących. Musimy pamiętać między innymi o wypoziomowaniu oraz innych, istotnych zasadach. Jak poprawnie zamontować umywalkę z szafką wiszącą? Przeczytaj i sprawdź.

Zanim zaczniesz montaż umywalki:

Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych reguł, które dotyczą montażu podwieszanych szafek z umywalką.

  • w przypadku montowania mebli podwieszanych ważne jest ich wypoziomowanie, aby upewnić się, że szafka wisi prosto, szuflady nie będą się same otwierać czy zamykać, itd.

  • dla swojego bezpieczeństwa zastosuj się do instrukcji producenta, która dołączona jest do zakupionego produktu

  • zanim rozpoczniesz montaż szafki oraz umywalki upewnij się, że instalacja wodno-kanalizacyjna jest zainstalowana

 

Montaż umywalki z szafką wiszącą krok po kroku

1. Wyznacz wysokość, na której powiesisz umywalkę z szafką
Według fachowców, aby bez problemu korzystać z umywalki oraz szafki podwieszanej umieść ją na wysokości od 80 cm do 90 cm.
Użyj do tego miarki oraz ołówka, którym na ścianie narysujesz miejsce na otwory, w których później umieścisz śruby mocujące całą konstrukcję.

2. Przyłóż szafkę do ściany, odrysuj miejsca na kołki rozporowe i powieś ją
Po dokładnym wymierzeniu oraz wywierceniu otworów na kołki rozporowe oraz śruby, przyłóż szafkę do ściany i włóż śruby w otwory do mocowania. Pamiętaj o odpowiednim ustawieniu szafki oraz wypoziomowaniu. Poproś o pomoc drugą osobę, wtedy łatwiej będzie przytwierdzić mebel do ściany.

3. Obrysuj kształt umywalki na blacie i wytnij odpowiedni otwór
Szafki, które są przeznaczone tylko pod umywalkę, posiadają już wycięty otwór. Jeśli nie chcesz wycinać otworu samodzielnie, możesz kupić blat z wyciętym miejscem na umywalkę w każdym większym sklepie z wyposażeniem do łazienek.
Jeśli blat szafki nie posiada otworu na umywalkę, odłącz go od pozostałej konstrukcji i przenieś w bezpieczne miejsce. Odrysuj na nim kształt umywalki, a potem ostrożnie wytnij otwór. Pamiętaj, aby był on odrobinę większy niż obrys umywalki. Do wycinania najlepiej sprawdzi się wyrzynarka. Jest o wiele skuteczniejsza i łatwiejsza w użyciu niż piłka otwornicowa.

4. Przytwierdź blat do szafki
Ewentualnie pomiń ten krok, jeśli kupiłeś specjalną szafkę, która ma już przygotowany otwór na umywalkę.

5. Nałóż silikon na obrzeża wyciętego blatu
Na wycięty otwór nałóż silikon. Do montażu umywalek korzysta się najczęściej z wersji bezbarwnej. Następnie przyłóż do otworu umywalkę i lekko dociśnij. Nadmiar silikonu, który pod wpływem nacisku wypłynie spod umywalki, od razu zetrzyj czystą szmatką. Pamiętaj, aby użyć silikonu również do zakrycia szczeliny między ścianą a blatem oraz między krawędziami umywalki a szafką.

6. Zamontuj baterię oraz syfon

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.