Udogodnienia mieszkania dla osób starszych

Krzysztof Jagielski
22.12.2021

Osoby starsze to duża część naszego społeczeństwa, dlatego też coraz więcej uwagę poświęcamy ich potrzebom i oczekiwaniom. Stworzenie przestrzeni bez barier i ograniczeń to klucz do zapewnienia komfortu. W tym celu warto przyjrzeć się takim rozwiązaniom jak specjalne uchwyty, czy wyprofilowana i przystosowana wanna dla seniora. Jak urządzić mieszkanie, aby senior czuł się w nim dobrze?

Funkcjonalna kuchnia dla seniora

Kuchnia to miejsce, w którym każdy człowiek spędza dużą część dnia. Odpowiednio urządzona kuchnia jest w stanie zapewnić seniorowi nie tylko komfort, ale także dużą samodzielność. Nieodłącznym elementem każdej kuchni są pojemne szafki. Jednak korzystanie z nich może być niezwykle uciążliwe dla seniorów. Problematyczne są szczególnie szafki górne, do których dostęp niejednokrotnie jest ograniczony oraz wymaga wysiłku. W takim wypadku warto rozważyć rezygnacje z wiszących szafek i postawić w szczególności na szafki dolne.

Doskonale sprawdzą się szafki typu cargo lub szuflady, które eliminują konieczność sięgania do wnętrza szafki. Projektując kuchnię dla osoby starszej dobrze jest umieścić piekarnik na odpowiedniej wysokości. Częste schylanie się może być bardzo obciążające dla pleców. Wielu seniorów spędza w kuchni długie godziny, dlatego warto zapewnić im możliwość pracy w pozycji siedzącej. Jeśli kuchnia jest mała, doskonale sprawdzą się poręczne stołki czy krzesełka, które po zakończonej pracy będzie można schować.

Bezpieczna łazienka dla osoby starszej

Wanna dla seniora to jedno z tych urządzeń, który zdecydowanie potrafi podnieść komfort jego życia. Najczęściej wybieranym modelem jest wanna o obniżonym profilu, dzięki któremu wejście do niej jest zdecydowanie łatwiejsze. Coraz popularniejsza staje się także wanna z drzwiami. Nie różni się ona niczym od klasycznej wanny, poza tym, że posiada wbudowane drzwiczki ułatwiające wchodzenie. Niezależnie jednak od modelu, odpowiednio dobrana wanna dla seniora zwiększa nie tylko jego bezpieczeństwa, ale także sprawia, że staje się on bardziej samodzielny.

Jeśli jednak nie ma możliwości zmiany wanny lub mieszkanie wyposażone jest już w prysznic, warto dokupić specjalne uchwyty, które pomogą we wstawaniu lub będą podporą w przypadku zamroczenia. Jednak nie tylko specjalna wanna dla seniora, zwiększy bezpieczeństwo łazienki. Warto także zaopatrzyć ją w płytki antypoślizgowe, które zdecydowanie zminimalizują ryzyko upadku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.