Typowe błędy popełniane przy wykonywaniu fundamentów

Jerzy Biernacki
06.06.2019

Każdy wie, że fundament to najważniejszy element budynku. Od jakości jego wykonania zależy stabilność i trwałość całego domu. Tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego niektóre ekipy wciąż bagatelizują podstawowe zasady sztuki budowlanej, popełniając błędy, które mogą inwestorów drogo kosztować. W naszym poradniku wymieniamy te najczęstsze błędy, aby ułatwić Ci zwrócenie na nie uwagi.

Niewybranie całego humusu

Za ten błąd w 100% odpowiada ekipa murarska, która musi tak pokierować operatorem koparki, by ten usunął cały humus z parceli przeznaczonej do prowadzenia prac budowlanych. Jeśli ziemia urodzajna będzie mieć kontakt ze ścianami fundamentowymi, może to spowodować rozwój grzybów i innych mikroorganizmów, co w konsekwencji spowoduje destrukcję izolacji fundamentu.

Brak deskowania ław fundamentowych

Zasada jest prosta: przed wylaniem ław fundamentowych, należy wykonać szalunki. Ekipy murarskie czasami z tego rezygnują, poprzestając na wybraniu gruntu pod ławy. Wynika to po części z lenistwa, a po części z chęci zaoszczędzenia pieniędzy (czemu przyklaskują inwestorzy). Efekt? Nierówne ławy, które znacznie utrudnią wymurowanie ścian fundamentowych i ich prawidłowe zaizolowanie.

Przerwanie izolacji poziomej

Jeśli ekipa nie przyłoży się do wykonania izolacji poziomej fundamentów, będzie to grozić podciąganiem wilgoci przez pierwszą warstwę ścian nośnych budynku, a tym samym ich zamakaniem. To z kolei spowoduje rozwój grzybów i erozję materiału budowlanego oraz wieczne problemy z pojawianiem się plam wilgoci we wnętrzu budynku.

Bagatelizowanie zaleceń projektanta względem zbrojenia

Typowy błąd popełniany przez leniwych wykonawców. W projekcie budowlanym jest jasna informacja, ile zbrojenia należy umieścić w ławach fundamentowych. Jeśli ekipa robi to po swojemu (najczęściej tłumacząc, że projektant przesadził), to świadomie naraża inwestora na problemy. Z pewnością będą się pojawiać pęknięcia w tynku, a w skrajnym przypadku budynek może nawet grozić katastrofą budowlaną.

Zbyt płytkie posadowienie fundamentu

Głębokość posadowienia fundamentu określa projektant, który bierze pod uwagę strefę klimatyczną, w jakiej ma zostać wybudowany dom. Zależy od tego strefa przemarzania gruntu, która znacząco różni się w poszczególnych częściach naszego kraju. Jeśli murarze wymurują fundament zbyt płytko, może dojść do zjawiska tzw. „wysadzin”, co w konsekwencji spowoduje pękanie ścian fundamentowych i przemarzanie podłogi.

Uniknięcia tych błędów powinien dopilnować kierownik budowy, jednak dobrze wiemy, że w polskich realiach bardzo różnie z tym bywa. Dlatego sam także skontroluj pracę swojej ekipy, a najlepiej wybierz takiego wykonawcę, który nie pozwoliłby sobie na łamanie zasad sztuki budowlanej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie