Trzy nietypowe pomysły na wykorzystanie płaskiego dachu

Piotr Kowalczyk
23.10.2017

Płaski dach kojarzy się z nowoczesnym budownictwem, ale także z masą problemów związanych z odprowadzaniem wody opadowej. Dlatego większość inwestorów budujących własny dom woli iść po najmniejszej linii oporu i wybiera budynek z dachem spadzistym. Tymczasem płaska powierzchnia dachu daje o wiele większe możliwości w zakresie jej wykorzystania. Oto trzy nietypowe pomysły, które Cię zachwycą!

Zielony dach

To rozwiązanie jest coraz popularniejsze na zachodzie Europy, ale i w Polsce pojawia się więcej budynków korzystających z idei zielonego dachu. O co chodzi? Na płaskiej powierzchni pokrycia dachowego tworzy się... ogród. W wersji najprostszej jest to zwykły trawnik, ale prywatni inwestorzy mogą się również pokusić o ogródek z prawdziwego zdarzenia, z nasadzeniami, a nawet warzywnikiem.

Zielony dach to kosztowne rozwiązanie, głównie z powodu konieczności przystosowania połaci do przenoszenia dużych obciążeń oraz zabezpieczenia jej przed przeciekaniem. Jest to jednak naprawdę fajny pomysł dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać powierzchnię płaskiego dachu i wyróżnić swój dom w okolicy.

Dach zbierający wodę

To tylko brzmi absurdalnie. W rzeczywistości takie dachy są bardzo praktyczne, a przy prawidłowym projekcie i wykonawstwie także bezproblemowe w eksploatacji. Dach pełniący rolę ogromnego zbiornika rozwiązuje problem marnotrawienia wody opadowej, która często trafia do kanalizacji i w ten sposób generuje dodatkowe koszty.

Zamiast tego deszczówkę można gromadzić na dachu (gdzie napada jej najwięcej), a następnie wykorzystać wodę do podlewania ogrodu czy nawet spuszczania toalet. Proste, praktyczne, bardzo ekonomiczne i pomysłowe.

Party na dachu

Płaski dach rewelacyjnie nadaje się na taras. Jest to szczególnie kuszące w przypadku domu wybudowanego na małej działce, gdzie nie można sobie pozwolić na posiadanie okazałego tarasu mieszczącego dużą rodzinę czy wielu znajomych. W takiej sytuacji grzechem byłoby nie wykorzystać dachu.

Planując taras w tym miejscu trzeba uprzedzić o tym projektanta, który musi zastosować inne wzmocnienia konstrukcji zdolnej do przenoszenia dużych obciążeń. Minusem takiego rozwiązania jest natomiast problematyczna ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. W praktyce zostaje tylko klasyczny parasol.

Jak widać wykorzystanie powierzchni płaskiego dachu jest jak najbardziej możliwe, dlatego nie rezygnuj od razu z projektu domu z taką właśnie połacią. Pamiętaj, że tak oryginalny dach może znacząco wpłynąć na wzrost wartości Twojej nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.