Trawa pampasowa – co należy wiedzieć o jej uprawie?

Krzysztof Jagielski
10.09.2021

Trawa pampasowa to bezsprzeczna królowa traw ozdobnych. Chętnie wybierana do ogrodów, jako kluczowy element dekoracyjny, jednak równie ciekawie sprawdzi się w roli tła dla innych gatunków roślin. Można sadzić ją w większych skupiskach i pojedynczo. Co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji trawy pampasowej?

Trawa pampasowa, nazywana również kortaderia pampasowa to szalenie dekoracyjny gatunek trawy, który przywędrował do Polski z odległych, południowoamerykańskich stepów. Biorąc pod uwagę warunki panujące w jej środowisku naturalnym, można mieć wątpliwości, czy uprawa rośliny w rodzimych ogrodach, jest w ogóle możliwa. Otóż – jest możliwa. Pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie stanowisko oraz prawidłową pielęgnację. 

Sprawdź ofertę najlepszej jakości traw ozdobnych sklepu ogrodniczego Florexpol: https://florexpol.eu/395-trawy-ozdobne

Trawa pampasowa w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Stanowisko, które dla trawy pampasowej będzie optymalnym wyborem, powinno być słoneczne i zaciszne. Choć gatunek ten pod wpływem wiatru zyskuje na atrakcyjności, to zbyt intensywne podmuchy mogłyby zaszkodzić jej strzelistej formie i delikatnym kwiatostanom. Aby uniknąć niebezpieczeństwa uszkodzenia rośliny, warto rozważyć miejsca osłonięte przez budynek lub ogrodzenie, które ograniczą bezpośrednie działanie wiatru, również zimą.

Jakie podłoże preferuje trawa pampasowa? Gatunek ten bardzo lubi gleby żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i bogate w składniki odżywcze. Jeśli w ogrodzie występuje inny rodzaj podłoża, trzeba niestety przygotować się na regularne zasilanie rośliny nawozami z dużą zawartością niezbędnych minerałów. Składy nawozów muszą być dostosowane do fazy rozwoju trawy – latem i wiosną nawozy powinny być bogate w azot, który odpowiada za wzrost rośliny, z kolei wczesną jesienią zaleca się stosować nawozy ze zwiększoną ilością potasu. 

Podlewanie rabat powinno być systematyczne, ale umiarkowane. Trawa pampasowa bardzo źle znosi zastoje wody i bardzo podmokłe tereny. Woda zalegająca w podłożu to prosta droga do gnicia systemu korzeniowego, a w efekcie – do zamierania i więdnięcia całej części nadziemnej. W przypadku sadzenia trawy warto zadbać o jej umieszczenie na podwyższeniach terenu, w innym wypadku należy zadbać o dobrze zdrenowane podłoże i zaplanować skuteczny sposób na odprowadzanie nadmiarów wody. 

Uprawiając trawę pampasową, trzeba mieć na uwadze, iż jest to gatunek, który nie przetrwa dużych mrozów. Ponieważ jest wrażliwa na niskie temperatury, trzeba odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed okresem zimowym. W tej roli świetnie sprawdzają się kopczyki usypane z trocin, kory lub suchych liści. Taka okrywa powinna mieć nawet 40 cm grubości. Dobrym sposobem jest również związanie sznurkiem łodyg w większą kępę i okrycie ich przed nadmiernymi opadami deszczu lub śniegu. Niektórzy umieszczają nad roślinami swoiste „zadaszenie” z odwróconych drewnianych skrzynek.

Trawa pampasowa – oryginalna dekoracja

Gatunek liczy sobie wiele ciekawych odmian, a niektóre z nich dorastają nawet do 2-3 metrów. Największą ozdobą rośliny są efektowne, puszyste kwiatostany, które mogą osiągać do 0,5 metra długości! Oprócz popularnych odmian z kwiatostanami w kolorze beżowym i białym, można również kupić odmiany różowe.

W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol dostępna jest trawa pampasowa w różnorodnych odmianach i kolorach, dlatego nie trzeba ograniczać się wyłącznie do tych najczęściej spotykanych w rodzimych ogrodach.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie