Tradycyjne dywany tureckie w nowoczesnej odsłonie

Marek Szydełko
01.04.2022

Dywany tureckie kojarzą się przede wszystkim z wyrazistymi kolorami i bogatym wzornictwem inspirowanym sztuką orientalną. Tymczasem, określenie to dotyczy również całej gamy pokryć podłogowych, które nawiązują zarówno do bliskowschodniej kultury, jak i najnowszych trendów wnętrzarskich.

Łączenie tradycji z nowoczesnością jest tak często wykorzystywaną techniką wnętrzarską, że powoli przestaje zaskakiwać. Co nie znaczy, że nie wygląda efektownie. Przełamanie minimalistycznego wystroju wnętrza dywanem perskim nada mu niepowtarzalny charakter i sprawi, że domownicy poczują się jak bohaterowie Baśni z tysiąca i jednej nocy.

Choć dywany perskie niejedno mają oblicze, łączą je wysokie walory estetyczne oraz niezwykła precyzja wykonania, dzięki którym często przypominają prawdziwe dzieła sztuki użytkowej.

Dywany perskie – rys historyczny

Pierwsze pokrycia podłogowe powstały prawdopodobnie w III wieku przed naszą erą na terenach należących do starożytnej Persji. Wiadomo, że już wówczas traktowano je jako towar luksusowy, zdobiący pałace monarchów i podkreślający status społeczny. Dekoracyjne tkaniny na początku najczęściej wieszano na ścianach, aby odpowiednio je wyeksponować i już od progu onieśmielać gości przepychem.

Z czasem, dzięki protektoratowi możnowładców, sztuka tkania dywanów rozkwitła na tyle, że z artystycznego rzemiosła przerodziła się w gałąź przemysłu. W XVI wieku dywany perskie zaczęto eksportować do krajów europejskich, Imperium Osmańskiego, a nawet na Daleki Wschód. I choć burzliwa historia wewnętrzna stopniowo doprowadziła do zahamowania rozwoju przemysłu tekstylnego na Bliskim Wchodzie, do tego czasu orientalne ornamenty były już znane i cenione na całym świecie, co nie zmieniło się aż do dziś.

Pomimo, że to dawna Turcja może pochwalić się najdłuższymi tradycjami tkackimi, obecnie tak zwane dywany tureckie produkuje się na masową skalę w różnych krajach europejskich, między innymi w Polsce i Belgii. Z kolei najbardziej cenione i całkowicie unikalne dywany tradycyjne wytwarzane są ręcznie w Pakistanie i Indiach, gdzie zwykle powstają dzięki wspólnej pracy całych rodzin przekazujących sobie doświadczenie tkackie z pokolenia na pokolenia.

Dywany tureckie – jedna inspiracja, wiele możliwości

Nowoczesne dywany tureckie nawiązują swoim wzornictwem do dalekowschodnich ornamentów, ale nawiązanie to na pierwszy rzut oka nie zawsze jest takie oczywiste. Nasyconą czerwień zastępuje się obecnie bardziej stonowanymi kolorami, takimi jak odcienie szarości czy barwy ziemi, natomiast motywy roślinne częściowo ustępują miejsca figurom geometrycznym oraz abstrakcyjnym. Często wykorzystywanym zabiegiem jest tez celowe postarzanie pokryć podłogowych poprzez "wycieranie "ich runa. Osiągnięcie takiego wykończenia jest możliwe na przykład dzięki zestawieniu ze sobą lśniącej wiskozy oraz matowego akrylu, użyciu materiału o dużej ziarnistości (takiego jak polipropylen heat-set) bądź zastosowaniu efektu melanżu, czyli płynnego przeplatania się ze sobą różnokolorowych nici.

Zdecydowana większość nowoczesnych dywanów tureckich ma natomiast obramowanie oraz tak zwany "medialion" zajmujący centralne miejsce w całej kompozycji. choć czasem elementy te są niemal niewidoczne. Pokrycia podłogowe zwane tradycyjnymi łączy także elegancki wygląd, dlatego idealnie nadają się do stanowiących wizytówkę mieszkania salonów. Zasadnicza różnica polega na tym, że są nieco bardziej subtelne i przygaszone kolorystycznie niż dywany tradycyjne, dzięki czemu można je dopasować do niemal każdej aranżacji – zarówno utrzymanej w stylu klasycznym, jak i skandynawskim, boho, vintage, a nawet industrialnym czy glamour.

Jak wkomponować dywan turecki w swoje wnętrze?

Zacznij od wybrania dywanu, który stylistycznie pasuje do Twojego salonu. Biorąc pod uwagę szeroką ofertę nowoczesnych pokryć podłogowych inspirowanych Orientem, nie powinno być to trudne. Pamiętaj, aby uwzględnić rozmiar pomieszczenia. O ile w dużym pokoju dziennym możesz sobie pozwolić na całą feerię barw i wzorów, w przypadku ograniczonego metrażu lepiej jest zdecydować się na nieco dyskretniejszy dywan, który nie przytłoczy i jednocześnie nie pomniejszy optycznie salonu.

Jeśli natomiast jesteś na etapie remontu mieszkania i nie planujesz skorzystać z pomocy architekta ani nie czujesz się zbyt pewnie w tej roli, doskonałym rozwiązaniem jest postawienie na prosty wystrój, którego centralnym elementem i jednocześnie główną ozdobą będzie przykuwający wzrok dywan turecki. Wbrew pozorom doskonale komponuje się on z lekkimi meblami o prostej formie i nowoczesnym designie, pięknie prezentuje się także na posadzce wykonanej z desek lub paneli.

Ciekawą alternatywą, szczególnie do bardziej klasycznego wnętrza, będzie dywan owalny. Tego typu pokrycia podłogowe na pewno nie odchodzą do lamusa… w końcu moda kołem się toczy. To nie tylko sposób na zaaranżowanie nietuzinkowego wnętrza, ale także spora gratka dla amatorów stylu vintage. Dodatkowo, owalny kształt dywanu optycznie powiększy Twoją przestrzeń.

Nowoczesne dywany tureckie to przede wszystkim udany mariaż wzorów orientalnych i modnej, pastelowej kolorystyki. Taka kombinacja sprawia, że tradycyjne pokrycia podłogowe nabierają oryginalności, a przy tym ponadczasowego charakteru, stanowią więc inwestycję na lata.

Źródło: Arte

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie