TOP 8 roślin na żywopłot

Antoni Kwapisz
16.05.2016

Żywopłot ma wiele zalet, wśród których najważniejszą jest chronienie prywatnej przestrzeni ogrodu przed oczami sąsiadów. Posadzone pod płotem rośliny świetnie maskują też niezbyt efektowne przęsła czy siatkę i wprowadzają harmonię w otoczeniu domu. Jaka roślina jest najlepsza na żywopłot? Wcale nie musisz decydować się na standardowe iglaki. Oto TOP 8 roślin, które świetnie sprawdzą się do formowania żywopłotu.

  1. Żywotnik zachodni – czyli popularne tuje. W Polsce szczególnie chętnie wybierane są dwie odmiany: Smaragd i Brabant. Pierwsze drzewko ma bardziej kolumnowy pokrój, dlatego wymaga gęstego sadzenia. Brabant z kolei rośnie znacznie szerzej i szybciej, dlatego jest polecany do formowania szczelnego żywopłotu, który chcemy uzyskać w jak najkrótszym czasie.
  2. Cis pospolity – także świetnie nadaje się do formowania żywopłotu, ale drzewko osiąga znacznie mniejsze przyrosty roczne niż żywotniki, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Atutem cisa jest to, że może rosnąć nawet w cieniu i nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
  3. Berberys Thunberga – przepiękna roślina, która uwielbia przycinanie, dlatego można z niej uformować żywopłot o właściwie dowolnym kształcie. Berberysy są dostępne w przeróżnych kolorach i szczególnie efektownie prezentują się jesienią. Niestety, na zimę zrzucają liście, dlatego żywopłot nie będzie miał charakteru stałej osłony.
  4. Buk pospolity – wbrew pozorom to drzewo można prowadzić także w formie krzewu, dlatego doskonale nadaje się na żywopłot. Warunek jest jeden – częste i silne cięcie. Buk oczywiście zrzuca liście na zimę, dlatego nie jest to roślina polecana osobom, którym zależy na żywopłocie całorocznym.
  5. Grab pospolity – identyczna sytuacja, jak w przypadku buka. Też wymaga intensywnego formowania, ale odwdzięcza się bardzo gęstym rozrostem i szybkim utworzeniem szczelnej ściany chroniącej dostęp do ogrodu. Dużym atutem grabu jest jego wysoka odporność na mróz, co ma znaczenie w polskich warunkach klimatycznych.
  6. Ognik szkarłatny – to roślina polecana osobom, które nie mają czasu na formowanie żywopłotu. Najlepiej rośnie bowiem bez przycinania, wówczas szybko tworzy bardzo szczelną ścianę. Pięknie przebarwia się jesienią. Warto pamiętać, że ognik szkarłatny ma ostre igły, dlatego sprawdzi się także w roli zapory dla nieproszonych gości.
  7. Ligustr pospolity – roślina mało wymagająca, rośnie praktycznie wszędzie, ale w pierwszych latach po posadzeniu potrzebuje bardzo intensywnego przycinania. Wówczas doskonale sprawdza się w żywopłocie. Ligustr jest polecany do polskich ogrodów, ponieważ znosi niskie temperatury i okresową suszę.
  8. Bluszcz pospolity – bardzo ciekawy wybór, ponieważ zapewnia szczelną ochronę ogrodu nawet zimą (ten gatunek bluszczu jest zimozielony). Osiąga błyskawiczne przyrosty, ale na początku potrzebuje pomocy (np. zastosowania podpórek).

Wybierając roślinę do formowania żywopłotu trzeba też wziąć pod uwagę jej wygląd po latach. Może się bowiem okazać, że grab czy buk rozrósł się do tego stopnia, że zaczyna napierać na płot – wówczas usunięcie drzew nie będzie takie proste.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie