Toalety przenośne na placu budowy – co warto o nich wiedzieć?

Piotr Kowalczyk
28.04.2022

Toalety przenośne to urządzenia, które przydają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i bieżącej wody, a konieczne jest zapewnienie ludziom właściwych warunków sanitarnych. Od wielu lat toalety przenośne są wykorzystywane na placach budowy. Dzięki nim pracownicy budowlani mają możliwość łatwego, wygodnego oraz higienicznego załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. W poniższym artykule omawiamy wszystko, co warto wiedzieć na temat przenośnych toalet

Toalety przenośne na placu budowy - co warto o nich wiedzieć? 

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom właściwych warunków sanitarnych. Jak sprostać temu wyzwaniu mają przedsiębiorcy zatrudniający pracowników budowlanych, gdzie miejsce pracy zmienia się wraz z kolejną inwestycją? Tutaj z pomocą przychodzą właśnie toalety przenośne. Doskonale sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i bieżącej wody. Warto nadmienić, że obowiązek przygotowania odpowiedniego zaplecza sanitarnego jest szczególnie ważny w kontekście pracowników wykonujących swoje zadania poza siedzibą firmy, czyli na placach budowy. 

Normy prawne w zakresie zapewnienia warunków sanitarnych pracownikom 

§ 111 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz.1650, ze zm.) wskazuje, że pracodawcy są zobowiązani, by zagwarantować swoim pracownikom właściwe urządzenia higieniczno-sanitarne, których rozmiar oraz liczba musi być dostosowana do liczby zatrudnionych pracowników a także specyfiki wykonywanej pracy. Zgodnie z normą BS6465-1:2006 jedną toaletę powinno stawiać się na 7 osób. Dotyczy to założenia, gdy toaleta jest opróżniana raz w tygodniu. 

Brak toalety na budowie - negatywne konsekwencje prawne wobec pracodawcy 

Jeżeli pracodawca nie zapewni swoim pracownikom odpowiednich warunków sanitarnych na budowie, zostaną wobec niego wyciągnięte określone konsekwencje prawne. Art.  283 § 1 kodeksu pracy wskazuje, że każdy, kto jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy nie przestrzega wytycznych w tym zakresie, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł. Ryzyko nałożenia tak dużych kar powoduje, że w dzisiejszych czasach mało który przedsiębiorca rezygnuje z udostępnienia toalet przenośnych pracownikom na budowie. 

Na co należy zwracać uwagę przy zakupie przenośnej toalety? 

Czym powinna wyróżniać się toaleta przenośnaPodejmując decyzję o zakupie należy przede wszystkim uwzględnić potrzeby oraz liczbę osób, które będą z nich na co dzień korzystać. W standardowych zestawach znajduje się sedes, pisuar, zamek, podajnik na mydło, zawieszka wolne/zajęte, uchwyt do rąk, umywalka czy podajnik do papieru toaletowego. 

Obecność umywalki w przenośnej toalecie na placu budowy pełni bardzo ważną rolę, ponieważ w związku ze specyfiką tej pracy ryzyko wybrudzenia rąk jest bardzo duże. Osoby decyzyjne powinny również na bieżąco monitorować ilość mydła i wody, aby użytkowanie toalety było komfortowe dla wszystkich zatrudnionych pracowników. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie