Luźno splecione włókna oraz trawy, przypominające swoją strukturą współczesne tkaniny wykorzystywano od wieków. Przed ośmioma tysiącami lat ich rozmiary były jednak niewielkie. W starożytnym Egipcie często wykorzystywano len o prostej, cienkiej i przejrzystej formie.
Kiedy opanowane technikę skręcania materiałów na mokro procesy fabrykacyjne zyskały charakter masowy. Dziś tkaniny stanowią element dekoracyjny wielu domów. Przy wyborze odpowiedniego materiału trzeba jednak pamiętać o kilku elementarnych zasadach.
Kolor tkaniny powinien dobrze komponować się z wystrojem mieszkania lub domu. Ciemniejsze odcienie nadadzą jasnym pomieszczeniom nieco różnorodności, białe lub beżowe barwy materiału to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń, do których nie wpada wiele naturalnego światła słonecznego. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku wnętrz o eklektycznym charakterze. Pomocne mogą okazać się aranżacyjne inspiracje, dostępne na stronie https://dekoma.eu/pl/.
Jednolite tkaniny to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie porządek oraz konsekwencję. Wzorzyste motywy mogą jednak stanowić ciekawy kontrapunkt dla monochromatycznych ścian i podłóg. Kwiatowe obicie kanapowe pasować będzie do wnętrz w stylu rustykalnym lub angielskim. Trzeba jednak pamiętać, by wzory nie były zbyt przytłaczające. Może to optycznie zaburzyć estetyczny balans danego pomieszczenia. Dekoracyjne motywy warto również zastosować na innych materiałach i elementach wyposażenia mieszkania. Przy wyborze tkaniny należy również zwrócić uwagę na jego strukturę. Tłoczone lub haftowane wzory będą dobrze komponować się z nowoczesną, jak i klasyczną stylistyką.
Wybór idealnej tkaniny, która ożywiłaby wnętrze domu lub mieszkania, może być przyjemnym zajęciem, jeśli dokładnie określimy, które parametry należy wziąć pod uwagę. Przeglądając oferty, warto kierować się obowiązującymi w danym sezonie trendami. W dekorowaniu wnętrz ważna jest konsekwencja i wyczucie smaku. Jedynym ograniczenie stanowi tak naprawdę nasza wyobraźnia.
Artykuł partnera.