Taśmy LED - jak wykorzystać to rozwiązanie oświetleniowe?

Jerzy Biernacki
27.08.2021

Taśma LED to nowoczesne rozwiązanie oświetleniowe, które przede wszystkim cechuje się z jednej strony energooszczędnością, z drugiej zaś wysoką estetyką. Nic więc dziwnego, że w coraz większej liczbie domów, mieszkań, a także biur stosuje się to rozwiązanie. 

Taśmy i listwy LED - jak wyglądają? Gdzie się stosuje paski LED? 

Taśma LED to jedno z chętniej obecnie stosowanych rozwiązań oświetleniowych. Jego zaletą jest z pewnością bardzo duża funkcjonalność. Wykorzystać je można zarówno jako oświetlenie przypodłogowe w salonie lub sypialni. Świetnie listy LED sprawdzają się jako oświetlenie korytarzy i schodów, które wymagają podświetlenia, natomiast nie do końca uzasadnione (zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia) jest oświetlanie ich za pomocą tradycyjnych źródeł światła. Wiele osób sięga po paski LED przy suficie podwieszanym, traktując je jako dodatkowe źródło światła. W końcu niemało jest wykorzystania taśm LED jako elementów dekoracyjnych, budujących klimat i atmosferę w pomieszczeniu. Listwy LED pozwalają podkreślić wybrany fragment przestrzeni, podświetlić szafkę, regał. Sprawdzają się także jako dodatkowe oświetlenie przestrzeni podszafkowej w kuchni. 

Jak wybrać taśmy LED?

Taśmy LED wystarczają na lata (co jest ich kolejnym bardzo dużym plusem): https://sklep.neonica.pl/tasmy-led. Warto to jednak mieć w pamięci, wybierając opcję jednego lub drugiego rozwiązania. Modeli taśm na rynku jest wiele. Producenci tego typu rozwiązań cały czas starają się dostosować do potrzeb użytkowników. Sporą część tego typu zakupów możesz zrobić z pomocą sklepu internetowego. W tym miejscu możesz określić swoje potrzeby. Przy wyborze warto kierować się kilkoma istotnymi parametrami. Do wyboru masz taśmy ledowe oraz listwy ledowe (także do zamówienia na wymiar) różniące się od siebie pod względem koloru, rodzaju, czy ilości diod. Dopasowanie odpowiedniego rozwiązania nie jest trudne, natomiast kilka rzeczy trzeba wziąć pod uwagę:

  • Ilość diod LED - możesz zaakceptować wykorzystanie taśmy 150 LED, ale musisz zdawać sobie sprawę, że 300 LED będzie znacznie mocniejsza; wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, natomiast warto zdawać sobie sprawę z tej różnicy; warto jednak także pamiętać, że na ostateczny efekt wpływać będzie także jakość użytych diod, nie wszystkie bowiem emitują światło o tej samej mocy, mimo że z pozoru ilość światła jest ta sama. 
  • Moc - wartość ta z pozoru nie jest szczególnie istotna, warto jednak zwrócić na nią uwagę choćby przy doborze odpowiedniego zasilacza. Napięcie zasilania musi być dostosowane do mocy diod.
  • Barwa światła - podobnie jak w przypadku tradycyjnych źródeł światła, może być ono ciepłe i bardzo przyjemne dla oka lub zimne, ale przy tym pobudzające i ułatwiające koncentrację; wiele tutaj zależy ponownie od efektu, jaki chcesz uzyskać. Warto jednak pamiętać, że światło zimne na dłuższą metę jest bardzo męczące dla oczu. Efekt, jaki daje konkretna taśma możesz często sprawdzić w trybie podglądu. 
  • Stopień ochrony IP - taśmy LED różnią się często przeznaczeniem; wyrazem tego jest m.in. stopień ochrony IP. Taśmy o niskim IP sprawdzają się przede wszystkim w salonie, sypialni, na schodach. Jeśli jednak chcesz taśmę wykorzystać w łazience lub kuchni, wybierz model oznaczony jako IP45 lub IP65, który gwarantuje lepszą ochronę źródła światła przed wilgocią i stanowi potwierdzenie jego lepszego funkcjonowania w takim środowisku.
  • Występujące w żelu lub bez - w zależności od wybranego rozwiązania, możesz stosować diody bez dodatkowych profili lub razem z nimi. W przypadku tych zatopionych w żelu, możliwa jest rezygnacja z profili. W przypadku taśmy z diodą na wierzchu, konieczne jest osłonięcie źródła światła profilem, który chroni przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami.

Warto skorzystać z pozostałych funkcji strony internetowej producenta, przeszukać z ich pomocą dostępne możliwości. Sposób działania strony z reguły umożliwia szczegółowe filtrowanie, które pozwala znaleźć najbardziej dopasowane rozwiązania. Filtrowanie odbywa się niekoniecznie tylko przez "nazwa produktu a z", ale szereg przydatnych kryteriów.

Jakie zalety ma taśma LED?

Listwy LED cieszą się bardzo dużą popularnością przede wszystkim ze względu na swoją wysoką funkcjonalność i możliwość wykorzystania ich w bardzo różnych aranżacjach, pomieszczeniach. Efekt, jaki można osiągnąć z pomocą tego rozwiązania, może się znacząco różnić nie tylko w jednym i drugim mieszkaniu, ale i różnych pomieszczeniach tego samego domu. Bardzo dużym atutem przemawiającym na korzyść taśm LED jest energooszczędność oświetlenia LED. Taśmy ledowe energooszczędne są bardzo tanie w eksploatacji, a ich światło w wielu przypadkach okazuje się w pełni wystarczające dla konkretnych potrzeb oświetleniowych. Korzyści z zakupu diody LED widać więc szybko na rachunku za prąd, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Bardzo dużym plusem jest to, że taśmy dają niepowtarzalny efekt wizualny. Kolor światła, jego barwa, odpowiednie ułożenie taśmy - wszystko to sprawia, że ich włączenie często zupełnie zmienia charakter danego fragmentu przestrzeni. Plusem jest także łatwość ich montażu. Korzystając z pełnej funkcjonalności strony internetowej producenta, możesz szybko znaleźć interesujące cię rozwiązania. 

Taśmy LED to także droga do lepszego funkcjonowania w pomieszczeniu - oświetlają drogę, pozwalają zminimalizować zużycie górnego, często męczącego wzrok światła, budują nastrojowy i sprzyjający odpoczynkowi klimat. Ważne jest także to, że bez problemu możesz dostosować ofertę taśm LED do swoich potrzeb i wybrać te typy listew, które idealnie odpowiadają twoim potrzebom. Do tego wszystkiego należy podkreślić, że to rozwiązanie jest bardzo bezpieczne - diody się nie nagrzewają, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Nie zawierają one także szkodliwych substancji. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.