Taras jest jednym z najważniejszych elementów domu jednorodzinnego. Nie chodzi tylko o kwestie funkcjonalne, ale także czysto emocjonalne. Mnóstwo osób decyduje się na budowę własnego domu również po to, aby mieć możliwość wypoczywania na tarasie i przyjmowania na nim gości. Problem pojawia się w momencie, gdy ten taras trzeba wykonać. Opcji jest tak dużo, że trudno się na coś zdecydować – zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji ograniczony budżet. Jednym z popularnych rozwiązań jest taras z kostki brukowej. Jakie są zalety tej technologii? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Bardzo istotna zaleta tarasów z kostki brukowej. W odróżnieniu od chociażby gresu czy płytek klinkierowych, kostka jest niewrażliwa na działanie mrozu, wilgoci, może na niej zalegać śnieg, lać deszcz – nic się z nią nie stanie i na pewno nie popęka po zimie. Świetnie sprawdzi się więc na niezadaszonym tarasie.
Taras z kostki brukowej spokojnie można wykonać już po wybudowaniu domu. Taki taras nie jest bowiem elementem konstrukcji budynku i nie ma z nim bezpośredniego kontaktu (zwykle kostka dochodzi tylko do warstwy izolacji). To ważna informacja dla osób, które z przyczyn finansowych nie mogą sobie pozwolić na wykonanie tarasu, ponieważ ważniejsze jest zakończenie prac wewnątrz domu.
To bardzo ważny argument przemawiający za wybraniem tarasu z kostki brukowej. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które po budowie domu nie mają już środków na taras marzeń, ale jednocześnie nie chcą z niego całkowicie rezygnować. Opłacalność tarasu z kostki brukowej jest wyraźnie widoczna szczególnie w porównaniu z tarasem wykonanym z drewna egzotycznego. Tutaj różnica w cenie może być kilkakrotna.
Kostka brukowa jest bardzo trwała i praktycznie w ogóle nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Od czasu do czasu w szczelinach mogą się tylko pojawić chwasty, które trzeba na bieżąco wyrywać. Dodatkowo sugerujemy, aby raz w roku przeprowadzić impregnację kostki brukowej – można to śmiało zrobić samodzielnie, wykorzystując do tego powszechnie dostępne impregnaty (utrwalają kolor kostki).
Jedną z najważniejszych wad takiego tarasu jest fakt, iż dość trudno jest go utrzymać w czystości. Tłuste plamy najczęściej powodują konieczność wymieniania kilku kostek, dlatego warto sobie zostawić trochę materiału po zakończeniu prac. Ponadto dla wielu osób kostka może być nieco „przyciężka” i nie zwyczajnie nie odpowiadać ich oczekiwaniom estetycznym. W takiej sytuacji warto więc rozważyć zastąpienie kostki efektownymi płytami tarasowymi.