Taras z desek kompozytowych: sprawdź zalety i wady tego rozwiązania

Krzysztof Jagielski
16.03.2021

Taras to najważniejsze miejsce w przydomowym ogrodzie. Można z niego korzystać od wiosny do późnej jesieni, przyjmować na nim gości, odpoczywać po ciężkim dniu w pracy i podziwiać okoliczną roślinność. Zanim jednak ta wizja zostanie urzeczywistniona, taras należy najpierw wykonać. Można to zrobić na wiele sposobów, przy czym ogromną popularność w ostatnich latach zyskały tarasy z desek kompozytowych. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czy taki taras jest dla Ciebie.

Dlaczego warto?

Taras z desek kompozytowych przede wszystkim jest bardzo trwały. Kompozyt to mieszanka różnych materiałów, w przeważającej większości PVC. Nietrudno się zatem domyślić, że takie deski są bardzo odporne na działanie warunków atmosferycznych, w tym deszczu, śniegu i słońca. Problemem może być co prawda blaknięcie koloru, dlatego sugerujemy nie kupować najtańszego materiału, ale postawić na produkt renomowanej marki.

Deski kompozytowe do budowy tarasu są ryflowane, czyli posiadają specjalne nacięcia. Dzięki temu mają świetne właściwości antypoślizgowe. To oczywiście przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieci, ale też zwierząt domowych. Z takiego tarasu można komfortowo i bez obaw korzystać przez cały rok.

Nie zapominajmy również o tym, że taras z desek kompozytowych eliminuje problem drzazg, które mogłyby wbić się w bosą stopę czy dłoń. Nie ma zatem problemu, aby korzystać z tarasu bez obuwia, co bywa dość ryzykowne w przypadku tarasów wykonanych z drewna.

Bardzo ważną zaletą tarasów kompozytowych jest także to, że ten materiał umożliwia bardzo szybkie wykonanie tarasu, nawet własnoręcznie, bez pomocy fachowców. Deski układa się błyskawicznie, a najwięcej pracy trzeba poświęcić na zbudowanie konstrukcji (legarów). Jest to bez wątpienia dobra opcja dla tych, którzy chcą mieć taras „na już”, a przy tym nie wydać na niego zbyt dużo.

Wady tarasów z desek kompozytowych

Najważniejszą wadą jest to, że deski kompozytowe mocno się nagrzewają. Odpada więc stąpanie po nich boso, gdy na tarasie operuje ostre słońce. Można sobie z tym poradzić planując i wykonując zadaszenie tarasu, co jednak podnosi koszt całej inwestycji. Trzeba więc mieć to na uwadze przed ostatecznym zdecydowaniem się na kompozyt.

Dla wielu osób wadą będzie też to, że mamy tutaj do czynienia ze sztucznym materiałem. Co prawda nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale w dotyku wyraźnie wyczuwalne jest PVC. Taki taras nie będzie zatem stanowić spełniania marzeń osób, które preferują naturalne materiały.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.