Taras kompozytowy zamiast betonowego – sprawdź zalety

Andrzej Winnicki
21.04.2021

Taras powinien sprzyjać odpoczynkowi, być funkcjonalny i bezpieczny, ale też stanowić efektowną ozdobę domu i ogrodu. Jego wykonanie zwykle zostawiamy sobie na sam koniec, najpierw wykańczając wnętrza, co jest dobrą taktyką – lepiej uzbierać sobie odpowiednią kwotę, aby móc zyskać taki taras, o jakim marzymy. W ostatnich latach szczególnie dużą popularnością cieszą się tarasy kompozytowe, czyli ze specjalnych desek do złudzenia przypominających drewno, ale w rzeczywistości będących tworzywem sztucznym. Jakie są zalety takiego tarasu w porównaniu z np. betonowym?

Piękny wygląd

Taras kompozytowy rzeczywiście może się podobać i jest chyba jedynym łatwo dostępnym rozwiązaniem, które przypadnie do gustu praktycznie każdemu – w przeciwieństwie do tarasu betonowego, którego wiele osób po prostu nie akceptuje. Kompozyt doskonale imituje naturalne drewno, co jest decydującym atutem z punktu widzenia inwestorów nieposiadających środków na wykonanie tarasu z drewna egzotycznego.

Łatwy w utrzymaniu w czystości

Nie tylko estetyka przemawia za wybraniem tarasu kompozytowego, ale też kwestie funkcjonalne. Taki taras nie wymaga intensywnej pielęgnacji, w zasadzie wystarczy go tylko regularnie zamiatać, a od czasu do czasu umyć np. przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Trwały

Deska kompozytowa jest znacznie trwalsza niż naturalne drewno. Przy prawidłowym użytkowaniu tarasu można tutaj liczyć na minimum kilkanaście lat bezproblemowej eksploatacji. Owszem, taras betonowy także charakteryzuje się trwałością, ale jednak po kilku latach mogą już pojawić się w nim nierówności.

Bezpieczny

To bardzo ważna zaleta tarasu kompozytowego, szczególnie z perspektywy rodziców. Deska kompozytowa nie zawiera drzazg, dzięki czemu można po niej swobodnie chodzić boso. Ryflowana powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe, dlatego nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo pociech czy choćby zwierząt domowych. Nawet upadek na taras nie powinien spowodować żadnych poważnych szkód.

W przypadku tarasu betonowego wygląda to zupełnie inaczej. Stąpanie po nim boso jest nieprzyjemne i może się skończyć skaleczeniem. Z kolei konsekwencje upadku mogą być bardzo poważne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.