Tablica korkowa do salonu? To wcale nie jest szaleństwo

Andrzej Winnicki
06.09.2018

Z czym kojarzy się tablica korkowa? Oczywiście, że z biurem. Warto jednak wiedzieć, że profesjonalni designerzy coraz częściej wykorzystują ten element wyposażenia także w przestrzeniach prywatnych. Tablica korkowa może być świetnym dodatkiem chociażby do salonu, łącząc w sobie dwie ważne funkcje: estetyczną oraz funkcjonalną. Wciąż nie masz przekonania, czy to dobry kierunek? W takim razie przeczytaj nasz poradnik.

Wszystko jest kwestią wykończenia

Standardowa tablica korkowa, którą wykorzystuje się w biurach, rzeczywiście raczej nie znalazłaby zastosowania w efektownie urządzonym salonie. Na rynku są jednak dostępne tablice, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominają wyposażenia służbowego.

Tablica korkowa do salonu czy generalnie do przestrzeni prywatnej, może mieć praktycznie dowolny wygląd i kształt. Spotyka się modele w pięknych, białych ramach, z kolorowym tłem, okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet przestrzenne. Producenci są dziś w stanie zrealizować niemal dowolny projekt.

Podstawą tego, aby móc wykorzystać tablicę korkową w przestrzeni prywatnej, jest dopasowanie jej do ogólnego wystroju pomieszczenia. Jeśli masz salon w stylu prowansalskim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w nim tablicę korkową w białej ramie i z fiołkowym tłem. Wolisz nowoczesne klimaty? Bez trudu zamówisz tablicę w ramie ze szczotkowanej stali i z białym tłem. Opcji jest naprawdę dużo.

Tablice specjalne

Osobną kategorię elementów wyposażenia wnętrz stanowią tablice korkowe, które nawet po bliższym przyjrzeniu się im, w niczym nie przypominają… tablic korkowych. Jak to możliwe? Posłużmy się prostym przykładem. Hitem w designie wnętrz są tablice przedstawiające mapę świata. Wybierają je osoby uwielbiające podróżować i chcące zaznaczać kolejne kierunki swoich wojaży. To kreatywne i bardzo estetyczne rozwiązanie.

Do czego może Ci się przydać tablica korkowa w salonie?

Przede wszystkim do tego, do czego używa się jej w biurze. Do przyczepiania różnych rzeczy! Taka tablica może z powodzeniem zastąpić sztampowe ramki, zwłaszcza jeśli nie chcesz zasłaniać nimi całej ściany. W takiej sytuacji wystarczy przymocować niewielką tablicę, by móc przyczepić do niej np. kilka zdjęć z wakacyjnego wyjazdu. Będzie kreatywnie, intrygująco i bardzo praktycznie – wymiana fotografii nie jest problematyczna.

Tablica korkowa może być również samodzielną ozdobą salonu – zwłaszcza, jeśli znajdziesz taką, której rama idealnie pasuje do wystroju pomieszczenia. Do tablicy można przyczepić np. jakiś artystyczny kolaż (chociażby pocięte kawałki tapety i ceraty) czy po prostu zamówić taką z efektownie zadrukowanym tyłem.

Tablica korkowa, choć raczej nie kojarzy się z czymś estetycznym, naprawdę może fajnie urozmaicić przestrzeń salonu. Teraz przetrząśnij Internet w poszukiwaniu takiej tablicy, która będzie najlepiej pasować do Twojego mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie