Sztukateria ścienna ‒ do jakich wnętrz pasuje?

Antoni Kwapisz
29.08.2022

Od lat inspiruje architektów. Bywa wykorzystywana we wnętrzach niemal w każdym zakątku świata. Jej zastosowania można znaleźć od amerykańskich domów, aż po europejskie kamienice. Sztukateria ścienna to element dekoratorski, który znany jest z aranżacji sprzed lat, ale i teraz po raz kolejny przeżywa swoje chwile popularności. Nie bez powodu. Uniwersalna, łatwa w montażu, odpowiednio dobrana sztukateria ścienna sprawdzi się w mieszkaniach i domach urządzonych w różnych stylach. Do jakich wnętrz pasuje? Gdzie będzie wyglądała najlepiej? Poszukaj inspiracji w naszym artykule.  

Sztukateria ścienna – elegancki element każdego wnętrza

Sztukateria ścienna bardzo często kojarzy się z luksusem i elegancją i jest tak nie bez powodu. Jeśli chcieć poszukać jej zastosowania, wystarczy sięgnąć po seriale opowiadające o życiu amerykańskich elit. Sztukaterie mogą zdobić wysokie i przestronne mieszkania w nowoczesnych dzielnicach Manhattanu, ale i często wykorzystywane są w aranżacjach domów i mieszkań mniej zamożnych osób. Także ci, którzy postawią na styl preppy we wnętrzach wykorzystają sztukaterię. 

Sztukateria ścienna to także nieodłączny element nieco starszych i bardziej klasycznych mieszkań. Tu jej forma może być nieco bardziej dekoracyjna. W wielu kamienicach spotykane są ciekawe wykończenia rogów, czy sztukaterie ścienne o bardziej wymyślnych kształtach. Jednak nawet ta najprostsza, w odpowiednio zaaranżowanym pomieszczeniu doda mu szyku. Myśląc o stylowych wnętrzach z europejskich stolic, także możemy być pewnie, że szczególnie w tych paryskich znajdziemy aranżacje, w których sztukateria pełni ważną rolę. 

Gwarancja efektu glamour dzięki sztukaterii ściennej

Sztukateria ścienna może także pomóc uzyskać efekt glamour we wnętrzu. Dzięki możliwości pomalowania jej na dowolny kolor może ona stworzyć ciekawą, odrębną aranżację na ścianie. Złoto albo kontrastująca czerń, ciemna zieleń czy granat sprawdzą się we wnętrzach w stylu hollywood, new hampton czy glamour oraz miejscach utrzymanych w podobnym klimacie. Bardziej zdobiona sztukateria może także podkreślić charakter pozornie prostego wnętrza – być dodatkowym ornamentem lub nawiązaniem do innych elementów w mieszkaniu.

Sztukateria ścienna o dekoracyjnej, ale geometrycznej formie doskonale spełni swoją rolę również we wnętrzach w stylu art déco. Podkreśli każdy element i kształt mebli, tworząc z nimi harmonijną całość. Równie dobry efekt można uzyskać, używając jej w aranżacjach wyróżniających się eklektyzmem. To właśnie w nich sztukateria będzie stanowiła dodatkowy, klasyczny smaczek.  

Wykorzystanie sztukaterii ściennej w aranżacjach minimalistycznych i skandynawskich

Czy sztukateria ścienna może sprawdzić się w projektach wnętrz bardzo nowoczesnych, czy wręcz minimalistycznych? Jeśli tylko zostanie odpowiednio wykorzystana, doskonale podkreśli ich charakter. Przede wszystkim warto postawić na monochromatyczne detale – czarna ściana uzupełniona o czarne elementy sztukaterii będzie wyglądała intrygująco. Można także pobawić się formą.  Umieścić poszczególne części sztukaterii pod nietypowym kątem lub postawić na jak najprostsze, prostokątne kształty. Zestawiając ich różne rozmiary, można zyskać bardzo nowoczesną aranżację. 

Także we wnętrzach w stylu skandynawskim sztukateria spełni swoją rolę. Biała, położona na ścianie o tej samej barwie doda im odrobiny elegancji, pozytywnie wpływając na całość aranżacji. Ten styl, wbrew pozorom, czerpie wiele zapożyczeń z klasycznych rozwiązań i ubiegłych dekad. 

Sztukateria ścienna – czy to dobre rozwiązanie? 

Łatwa w montażu, nie wymagająca specjalnego przygotowania i dostępna dokładnie w takim kolorze, w jakim tylko chcesz ‒ sztukateria ścienna sprawdzi się w niemal każdym mieszkaniu. Poza rolą dekoracyjną może pełnić także funkcję maskującą, odciągając wzrok od miejsc, w których są niedociągnięcia techniczne. 

To od osoby aranżującej wnętrze zależy czy sztukateria ścienna spełni w nim swoją rolę. Kierując się wskazówkami z tego artykułu, możesz mieć pewność, że nie tylko osiągniesz miły dla oka efekt, ale i podkreślisz charakter całej aranżacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.