Sztuka kompromisu? Wybieramy krzesła do naszego salonu

Marek Szydełko
19.03.2018

Urządzanie mieszkania to z jednej strony wielka przygoda i zapewne również przyjemność - w końcu możemy spełniać swoje marzenia na temat tego, jak chcemy żyć i jakimi przedmiotami chcemy się otaczać, ale z drugiej strony to także sztuka kompromisów, bo nie zawsze uda nam się spełnić naszą wizję w stu procentach. Sztuką kompromisu jest także wybór krzeseł do salonu - eleganckie, minimalistyczne, wygodne, reprezentacyjne? A może są takie modele, które łączą w sobie wszystkie te cechy? Jak więc wybrać idealne krzesła do salonu i czym się kierować?

Po pierwsze - odpowiedz sobie na kilka pytań

Jest to zasada, którą powinniśmy kierować się przy wyborze tak naprawdę każdej rzeczy. Jeśli jednak jesteśmy już przy krzesłach do salonu, to sprecyzujmy jakie powinny być to pytania. Po pierwsze, zastanówmy się, jaką funkcję będą spełniać krzesła? Czy mamy salon połączony z jadalnią i będą do raczej krzesła jadalniane? A może będą to krzesła wykorzystywane w sposób, w jaki korzysta się z salonowych foteli? A może szykujemy jakiś kącik, do którego ich potrzebujemy? A może…? No właśnie, do czego nam są one potrzebne? Bo odpowiedź wskaże nam cechy, które najbardziej powinny nas interesować - czy szukamy krzesła raczej podstawowego i neutralnego, pasującego do jadalnianego stołu; czy raczej pół krzesła - pół fotela, które pozwoli nam na relaks? Warto zastanowić się także nad materiałem (drewno? krzesło z obiciem? plastik?) i oczywiście stylem - czy nasz salon urządzony jest w stylu skandynawskim, paryskim, nowojorskim, vintage? I czy chcemy, aby krzesło do salonu pasowało do całości, czy też może szukamy w nim jakiegoś kontrastu, kontrapunktu dla całej aranżacji?

Po drugie - szukaj inspiracji

Nie tylko w katalogach producentów, a może właśnie zwłaszcza nie tam - inspiracji na idealne krzesła do salonu szukajmy w mediach społecznościowych jak instagram czy pinterest. Wyszukujmy odpowiednie hashtagi, typu “interiordesign”, “livingroom” czy “dailyroom” i podglądajmy jak mieszkają inni. Nie szukajmy identycznych modeli, ale wykorzystajmy rozwiązania i połączenia, które sprawdzają się już u innych.

Po trzecie - usiądź!

Są takie meble i dodatki, które można kupić bez oglądania ich wcześniej na żywo. Ale krzesła do salonu z pewnością nie należą do tej kategorii. W tej samej grupie znajduje się sofa, fotel, czy łóżko. Zanim kupimy jakiekolwiek krzesło - usiądźmy na nim! Sprawdźmy, czy jest ono po prostu wygodne. Czy siedzisko i oparcie są dobrze wyprofilowane? Czy wysokość jest odpowiednia? Sprawdźmy też jak odsuwa nam się takie krzesło - może jest bardzo ciężkie i przez to mało praktyczne? Jeśli szukamy krzeseł w tkaninie, a w domu są zwierzęta lub małe dzieci (lub obie grupy współlokatorów), to zapytajmy sprzedawcę, czy dana tkanina łatwo się czyści i jak wygląda w utrzymaniu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.