Szklarnia ogrodowa – hodowla warzyw i owoców

Piotr Kowalczyk
26.09.2017

Warunki klimatyczne w naszym kraju niejako uniemożliwiają lub też znacząco utrudniają hodowlę warzyw oraz owoców niektórych gatunków roślin. Jednak dzięki szklarniom ogrodowym możliwe jest stworzenie swoistego mikroklimatu, który pozwala na hodowlę warzyw ciepłolubnych. Najczęściej szklarnia ogrodowa wypełniona jest warzywami, które w naszym klimacie, poza nią rosłyby słabo.

Gatunki warzyw i roślin ciepłolubnych
Prócz roślin ozdobnych czy też tropikalnych, uprawa warzyw w szklarniach jest swoistą domeną Polaków. Tym samym szklarnia ogrodowa u ogrodnika amatora najczęściej wypełniona jest:

  • - pomidorami, szczególnie odmianą malinową, jest wyjątkowo ciepłolubna,
  • - papryką, której uprawa poza szklarnią jest praktycznie niemożliwa,
  • - ogórkami, które zdecydowanie lepiej rosną w szklarniach,
  • - bakłażanem, który również jest domeną szklarni w polskich ogrodach.

Gatunki roślin owocowych
W szklarniach ogrodowych hoduje się również liczne owoce, które w naszym klimacie przyjmują się trudno lub wcale. Przykładem idealnym są brzoskwinie, a także morele, czy też nektaryny. W tym przypadku jednak szklarnia ogrodowa musi być dostosowana do hodowli drzewek i zachować powinna odpowiedni mikroklimat. Można w szklarniach hodować również cytrusy czy też drzewka owocowe pochodzące z klimatu tropikalnego. Należy jednak zwrócić uwagę na zapewnienie właściwego cyklu wegetacji owych roślin. W przypadku gdy drzewka będą miały cały czas taką samą temperaturę, w pewnym momencie przestaną rodzic owoce.

Szklarnia ogrodowa jest idealnym rozwiązaniem dla miłośników hodowli warzyw i owoców. Zdrowe, samodzielnie hodowane warzywa i owoce mogą być idealnym uzupełnieniem naszych stołów. Co więcej, w szklarni zarówno pomidory jak i inne warzywa mogą być hodowane praktycznie przez cały rok.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.