Szklane zadaszenie wejścia do domu – zalety i wady

Mariusz Siwko
02.04.2021

Jeśli projekt domu jednorodzinnego nie przewidywał zastosowania zadaszenia nad wejściem do budynku, to inwestorzy mogą zdecydować się na zastosowanie indywidualnego rozwiązania. Jest to wskazane, ponieważ brak zadaszenia na dłuższą metę okazuje się być dość problematyczny – powoduje m.in. zamakanie drzwi, wnoszenie błota do wiatrołapu oraz uniemożliwia komfortowe witanie gości. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie szklanego zadaszenia nad wejściem. Wymieniamy najważniejsze zalety i wady tej opcji.

Zalety szklanego zadaszenia

Dla wielu inwestorów najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż szklane zadaszenie prezentuje się bardzo nowocześnie i świetnie pasuje do budynków o minimalistycznej architekturze. Jeśli masz taki dom, na elewacji nie ma przesadnych zdobień, a same drzwi wejściowe również są utrzymane w nurcie nowoczesnego designu, to szklane zadaszenie będzie strzałem w dziesiątkę.

Kolejną zaletą jest to, że takie zadaszenie nie powoduje zacienienia. Dzięki temu wejście do budynku jest dobrze doświetlone, co będzie szczególnie ważne w sytuacji, gdy znajduje się ono od północnej strony.

Rada

Jeśli jednak zależy nam na delikatnym zacienieniu, wówczas warto zdecydować się na szybę mleczną, która zatrzymuje część promieni słonecznych.

Szklane zadaszenie jest również łatwe w montażu, choć zawsze należy zlecić to profesjonalnej ekipie, która zastosuje odpowiednio wytrzymałe mocowania. Całość nie powinna zająć więcej niż kilka godzin, o ile oczywiście dysponujemy gotowymi elementami.

Wady szklanego zadaszenia

Podstawową wadą tego rozwiązania jest to, że szklane zadaszenie wymaga regularnego mycia. W przeciwnym razie na tafli szkła szybko pojawią się nieestetyczne zacieki, a nawet ślady glonów. Zaniedbując regularne czyszczenie doprowadzimy do sytuacji, w której usunięcie takich zabrudzeń zajmie mnóstwo czasu i zwiększy ryzyko zarysowania powierzchni szkła.

Za wadę należy też uznać fakt, iż szklane zadaszenie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście stosuje się tutaj szkło hartowane, które nie powinno ulec zniszczeniu pod wpływem podmuchów wiatru czy nawet upadku różnych przedmiotów. Jeśli jednak na daszek spadnie np. dachówka (podczas wichury), to możemy się już spodziewać konieczności jego wymiany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.