Szczury w domu - jak się ich pozbyć?

Krzysztof Jagielski
08.06.2021

Szczury to bardzo inteligentne zwierzęta, które dość często są domowymi pupilami. Jednak dzikie gryzonie raczej nie są mile widziane w naszych gospodarstwach, ponieważ mogą przenosić różne choroby, a także wyrządzić wiele szkód. Co zrobić, aby pozbyć się szczurów z domu? Na rynku dostępne są najróżniejsze środki przeciw gryzoniom, a także elektroniczne odstraszacze szczurów. Jak działają? Które są skuteczne? I kiedy je stosować?

Czym przegonić szczury w domu?

Gnieżdżące się w gospodarstwach domowych gryzonie zwabione są łatwym dostępem do pokarmu, brakiem naturalnych wrogów w okolicy, a także dobrym lokum do schronienia przeciw niesprzyjającym warunkom pogodowym. Aby pozbyć się z domu szczurów można wezwać deratyzatora, jednakże taka usługa jest dość kosztowna. Na szczęście na rynku jest dużo produktów, które pomogą w walce ze szkodnikami i większość z nich nie tylko okazuje się być skuteczna, ale także niedroga.

Odstraszacze zwierząt są obecnie coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą naszej wzrastającej wiedzy o ekosystemie. Mając go na uwadze, wolimy przepłoszyć zwierzęta, niż je uśmiercać - nawet jeśli są to szkodniki. Ponadto produkty odstraszające sprawdzają się często znacznie lepiej niż tradycyjne pułapki i trutki, które są przez gryzonie zwyczajnie omijane.

W sklepach specjalistycznych można zakupić zarówno elektroniczne odstraszacze szczurów, jak i specjalne środki zapachowe w sprayu. Do pozbycia się gryzoni polecane są także niektóre rośliny, o zapachu nielubianym przez szczury. Jednakże naturalne sposoby są mniej skuteczne, dlatego lepiej sięgnąć po profesjonalne produkty - rośliny, podobnie jak żywołapki, mogą być dobrym uzupełnieniem odstraszaczy.

Czym są elektroniczne odstraszacze szczurów i gryzoni?

Choć dostępne na rynku preparaty w spray cieszą się dużym zainteresowaniem, to jednak większość z nich stosuje się do ochrony pojazdu przed szkodliwym działaniem gryzoni oraz kun. Chcąc przepędzić gryzonie z domu warto skorzystać z elektronicznych odstraszaczy, które nie wydzielają żadnych zapachów ani substancji trujących, a do tego są bezgłośne podczas pracy. Idealnie zatem sprawdzą się w domowych warunkach.

Elektroniczne odstraszacze szczurów do domu to zazwyczaj niewielkie urządzenia z wbudowanymi głośnikami. Emitują one niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki. Te podrażniają system nerwowy zwierząt, co w rezultacie prowadzi do opuszczenia przez nie miejsca bytowania. Fale o wysokiej częstotliwości powodują u gryzoni poziom strachu i agresję, a także zakłócają ogólny spokój, przez co nie mogą się rozmnażać i prawidłowo funkcjonować. Warto jednak zaznaczyć, że ultradźwięki nie wyrządzają zwierzętom krzywdy - nieprzyjemne dolegliwości mijają po opuszczeniu terenu na którym odczuwalne są fale.

Ultradźwiękowe odstraszacze - jaki wybrać?

Ultradźwiękowe odstraszacze szczurów działają z reguły bardzo podobnie, choć niektóre modele, oprócz samego wyglądu, mogą różnić się niektórymi funkcjonalnościami. Lepiej dobrany osprzęt pozwoli szybciej zobaczyć pierwsze rezultaty. Przy prawidłowym używaniu odstraszaczy elektronicznych problem ze szkodnikami powinien ustać po około kilku tygodniach.

Podczas wyboru urządzenia do użytku domowego warto sprawdzić jego zasięg, aby fale ultradźwiękowe pokrywały cały teren bytowania szkodników. Na rynku dostępne są modele mające od kilkunastu do nawet kilkuset metrów kwadratowych, dzięki czemu można dopasować wersję do swoich wymagań.

Trzeba również zwrócić uwagę na sama emisję ultradźwięków w odstraszaczach. Najskuteczniejszymi odstraszaczami mogą okazać się te, które wykorzystują zmienne fale - szczury i inne gryzonie nie będą w stanie się do nich przyzwyczaić, w przeciwieństwie do jednostajnego dźwięku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.