Szczegóły, po których poznasz fachową ekipę budowlaną

Maciej Piwowski
16.09.2019

Tak to już w życiu jest, że szczegóły mają naprawdę duże znaczenie. To od nich zależy zadowolenie z końcowego efektu remontu, trwałość budynku, a tym samym bezpieczeństwo mieszkańców. Chcąc mieć pewność, że budową Twojego domu zajmą się prawdziwi fachowcy, nie możesz ignorować drobiazgów. W naszym poradniku wymieniamy te szczegóły, które rzeczywiście świadczą o profesjonalizmie ekipy budowlanej.

Strój roboczy

Profesjonalna firma budowlana dba o wizerunek i swoją markę. Właściciel musi więc zainwestować w rozpoznawalność swojej ekipy, dlatego wyposaża pracowników w stroje robocze. To nie tylko element identyfikujący firmę, ale także ułatwiający fachowcom pracę.

Profesjonalista nie przychodzi do pracy brudny i nie wraca do domu w tym, w czym spędził cały dzień na budowie. Zwróć więc uwagę na to, czy pracownicy mają firmowe uniformy, czy przebierają się przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Jeśli tego nie robią, to są niechlujni, a to nie wróży dobrze.

Narzędzia

Profesjonalna ekipa bez własnych narzędzi? Absurd! Mimo to wciąż można trafić na takie „firmy”, które współpracę z inwestorem rozpoczynają od prośby o zaliczkę na zakup narzędzi. Jeśli takową usłyszysz, jak najszybciej podziękuj za usługę. Będą z tego same problemy.

Jeśli ekipa nie dysponuje własnymi narzędziami lub są one w opłakanym stanie, to najprawdopodobniej szef ledwo wiąże koniec z końcem, a więc nie ma zleceń. Powód jest oczywisty: nikt nie chce takiej firmy zatrudnić.

Nadzór ze strony szefa

Szef firmy budowlanej może być oczywiście jednocześnie jej pracownikiem, jednak jego głównym zadaniem jest nadzorowanie pracy ekipy. Właściciel powinien regularnie pojawiać się na budowie, kontaktować z inwestorem, dyscyplinować pracowników i zgłaszać prace do odbioru po ich zatwierdzeniu.

Jeśli w ekipie nie widać nikogo, kto pełni rolę szefa, to najprawdopodobniej masz do czynienia z zespołem skleconym naprędce, nastawionym na szybki zarobek.

Porządek na budowie

Oczywiście, że plac budowy nie może lśnić czystością, bo trudno byłoby oczekiwać, aby np. murarze po ciężkim dniu pracy poświęcali jeszcze kilka godzin na sprzątanie. Dobra ekipa musi jednak dbać o porządek wokół siebie i robić to systematycznie. Szef powinien od razu poprosić inwestora o dostarczenie kontenera na śmieci. Po budowie nie mogą się walać wkręty, zepsute narzędzia, worki po cemencie czy połamane palety.

Jeśli będziesz zwracać uwagę na te szczegóły, to znacznie zwiększysz szansę trafienia na naprawdę profesjonalną ekipę, a współpraca z nią nie będzie się wiązać z niepotrzebnymi nerwami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.