Szafki RTV - jakie są rodzaje i jaką wybrać?

Remigisz Szulc
12.10.2020

Wybierając szafkę RTV warto zastanowić się jaką ma pełnić funkcjonalność i czy ma być elementem wyróżniającym się w otoczeniu, czy pasować idealnie do reszty mebli. Warto także przemyśleć rodzaj szafki - podwieszana czy stojąca? Jaką szafkę RTV wybrać?

Szafki RTV - rodzaje

Trzeba pamiętać, że wybierając szafki pod telewizor trzeba zwrócić uwagę na ich rodzaje. Na rynku najbardziej popularne są dwa rodzaje: stojące na podłodze i podwieszane na ścianie. Szafki RTV na nóżkach świetnie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, a także pod telewizor stojący. Nowoczesne, szafki wiszące pod telewizor będą natomiast idealnie wpasowywać się w nowoczesne wnętrza z montowanym na ścianie telewizorem.\

Prócz przeznaczenia i warto także zastanowić się nad samym wyglądem i rodzajem wykonania takiego mebla. Szafki pod telewizor mogą być wykonane z drewna różnego koloru i wykończenia (matowy, błyszczący) lub szafki RTV wykonane z płyty akryluksowej/akrylowej, charakteryzującą się dużą odpornością na zarysowania.

Wśród rodzajów szafek RTV warto także wyróżnić te z otwartą konstrukcją lub zamkniętą. Te z otwartą konstrukcją cechują się miejscem na sprzęt taki jak dekoder czy konsola, które pozostaną na widoku, na półce otwartej, dzięki czemu korzystając z takich sprzętów, które działają na podczerwień, mamy pewność, że będą prawidłowo funkcjonować. Te z zamkniętą konstrukcją są zazwyczaj wyposażone w zamykane szafki, przy nowoczesnych technologiach jest to przydatne, ponieważ sygnał jest odczytywany nawet przez przeszkody jak ścianka szafki. To rozwiązanie będzie idealne dla tych, którzy nie lubią posiadać całego sprzętu na widoku.

Przykłady fajnych szafek RTV można znaleźć tu: https://vivaldimeble.pl/pl/112-szafki-rtv

Meble RTV - zalety i funkcjonalność

Wybierając odpowiednie meble do naszego salonu, w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na meble RTV  - to na nich skupia się głównie nasza oraz gości uwaga. Wyświetlany film, muzyka, zdjęcia na telewizorze sprawią, że oczy wszystkich powędrują właśnie w tę stronę, a co za tym idzie, także na wybrany przez nas mebel pod telewizor. Warto więc wybrać taki model, który prócz świetnego, dopasowanego do naszego wnętrza wyglądu, będzie także funkcjonalne.

Stoliki RTV powinny prócz miejsca na telewizor (w przypadku tych stojących) posiadać także miejsce na inne rzeczy elektroniczne, takie jak dekoder, odtwarzacz Blu-ray czy konsola. W zależności od tego, co chcemy trzymać przy telewizorze, taką wielkość szafki RTV oraz możliwości jej przechowywania powinniśmy wybierać.

Zaletą większości szafek RTV jest wycięcie, w którym można schować wszelkie kable, więc nie musimy się już obawiać plątaniny kabli na wierzchu przy czy pod szafką. Kolejną zaletą są szafki, dzięki którym schowamy wszelkie baterie, instrukcje obsługi, gwarancje, umowy abonamentowe i inne elementy przydatne do sprzętu RTV, jednak nie warte pokazywania na zewnątrz.

Niezależnie od wybranego rodzaju szafki RTV, zawsze warto przemyśleć jej przeznaczenie - czy będzie służyć tylko jako podstawek pod telewizor, czy chcemy by stolik pod RTV pełnił też funkcję przechowującą? Warto także pamiętać o wyglądzie takiego mebla. Bardzo dobrze, by był odpowiednio dopasowany do stylu wnętrza oraz rodzaju mebli sąsiadujących. Dobrym pomysłem jest więc kupowanie całych zestawów mebli do salonu, gdzie szafka RTV jest częścią wyposażenia, dopasowanego do siebie stylem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.