Suszarka do ubrań. O czym pamiętać przed kupnem?

Mateusz Nowak
24.09.2020

Jedną z najbardziej kłopotliwych rzeczy związanych z praniem jest konieczność wysuszenia ubrań. Latem problem jest właściwie niezauważalny – nawet jeśli nie posiadamy ogródka, bez trudu możemy powiesić wypraną właśnie odzież na balkonie lub skorzystać z montowanych na oknie suszarek. Sytuacja jednak mocno komplikuje się zimą. Sufitowe lub rozkładane suszarki nie zawsze są w stanie pomieścić całe pranie – zwłaszcza, jeśli chodzi o dużą rodzinę – a tempo schnięcia znacznie zmniejsza wydajność domowej pralki. W takich sytuacjach warto zainteresować się automatycznymi suszarkami. Jak jednak wybrać najlepszy sprzęt tego typu?

  1. Jaką suszarkę wybrać? Kondensacyjną czy wywiewową?
  2. Czy pompa ciepła jest niezbędna?
  3. Jak bezpiecznie i wygodnie korzystać z tego urządzenia?a

Jaką suszarkę wybrać? Kondensacyjną czy wywiewową?

Do niedawna na rynku dominowały suszarki wywiewowe, określane również mianem ewakuacyjnych lub wentylacyjnych, w których woda jest odprowadzana z tkanin wskutek ruchu obrotowego bębna. Obecnie jednak ich pozycję zajęły modele kondensacyjnego. Tego typu suszarki do ubrań są nie tylko wydajniejsze, ale też bezpieczniejsze dla ubrań, bo nie przyczyniają się do gniecenia tkanin. Ich zasada działania polega na podgrzaniu zawartości do momentu, w którym woda zalegająca w materiale zacznie parować, a następnie skropli się i zostanie odprowadzona do specjalnego zbiornika.

Czy pompa ciepła jest niezbędna?

Poszczególne modele suszarek do ubrań dostępnych obecnie w sklepach różnią się się także obecnością pompy ciepła. Ten element odpowiada za wykorzystuje powietrze ogrzewane podczas pierwszego etapu suszenia do ogrzania ubrań w kolejnych częściach całego procesu i tym samym przyspieszenie odparowywania wody. Urządzenia tego typu są wydajniejsze od ich odpowiedników pozbawionych pompy ciepła, co w przypadku kilkuosobowej rodziny na pewno będzie miało spore znaczenie. Co ważne, temperatura suszenia w ich przypadku plasuje się w zakresie 50–55°C, przez co jest w stu procentach bezpieczna dla odzieży.

Jak bezpiecznie i wygodnie korzystać z tego urządzenia?

Kluczem do bezproblemowego używania suszarki do ubrań odpowiedniego programu. Dobre modele oferują następujące programy:

  • szybki – przeznaczony przede wszystkim do tkanin syntetycznych oraz innych, które w małym stopniu wchłaniają wodę podczas prania;
  • do bawełny;
  • do wełny;
  • do prasowania – minimalizujący gniecenie ubrań;
  • odświeżenie – do ubrań, które długo nie były wyciągane z szafy;
  • sportowy – stworzony z myślą o ubraniach treningowych;
  • do syntetyków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.