Surrealistyczne obrazy na ścianę – z jakim stylem aranżacji najlepiej się sprawdzą?

Mateusz Nowak
06.09.2021

Malarstwo surrealistyczne to trudny orzech do zgryzienia. Patrzymy na przedstawienie i nie zawsze wiemy, co się dzieje na obrazie. Ale właśnie o tę aurę tajemniczości i niesamowitości chodzi w tej sztuce. W tym artykule pokażemy, jak można odmienić dotychczasowy wystrój, inspirując się wyjątkowymi dziełami!

Pierwszym skojarzeniem jakie może się pojawić w naszej głowie, gdy mowa o tym kierunku w sztuce, jest Salvador Dali. Obrazy surrealistyczne jego autorstwa należą z pewnością do tych najbardziej znanych. Był on bowiem tak ekscentryczną osobowością, że nawet ludzie nie interesujący się malarstwem, kojarzą jego prace. Na przykładzie jego płócien widać, jak niesamowitym kierunkiem jest surrealizm. Obok takich obrazów na pewno nie można przejść obojętnie.

Właśnie dlatego to znakomity pomysł na to, by w mgnieniu oka odświeżyć dotychczasowy wystrój i nadać mu całkiem nowej jakości. Na jakie przedstawienia się zdecydować i jaką stylizacją powinniśmy dysponować, by takie ozdoby najlepiej się prezentowały? Zapraszamy do lektury!

Surrealizm – obraz, od którego nie można oderwać oczu

Na samym początku warto byłoby odpowiedzieć na pytanie, czym jest surrealizm. Obraz należący do tego kierunku prezentuje wizję całkowicie oderwaną od rzeczywistości i przeczącą wszelkiej logice. Nawet jeśli w kompozycji znajdują się dobrze nam znane obiekty czy postaci, zestawione są z zaskakującymi elementami lub nierealnymi pejzażami. W tej sztuce dużą rolę odgrywały sny i halucynacje, w których płynnie przeplata się prawda i fikcja. 

Właśnie to sprawia, że surrealistyczne dzieła są tak efektowne i niezwykłe. Nigdy nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Patrząc na ten sam obraz, za każdym razem można zwrócić uwagę na coś zupełnie innego. Dzięki temu taka dekoracja zawieszona na ścianie ani nie wyjdzie z mody, ani się szybko nie znudzi.

Obrazy surrealistyczne, czyli droga do magicznego świata

Odpowiedź na pytanie, co mogą przedstawiać obrazy surrealistyczne, jest trudna, bo tematyka jest niezwykle rozległa. Wszystko, co może nam się przyśnić lub zamarzyć, może być tematem takiej kompozycji. Czym więc kierować się przy wyborze wzoru?

Znakomitym kryterium jest skala dziwności. Im bardziej niezwykłe przedstawienie, tym lepiej i tym większa szansa, że ten jeden nowy element w wystroju pozwoli odmienić cały pokój. Świetnym rozwiązaniem jest wielkoformatowe płótno, na którym każdy, najdrobniejszy nawet element będzie dobrze widoczny.

Innym pomysłem jest kompozycja nawiązująca do słynnych surrealistycznych arcydzieł. Mogą to być przedstawienia z motywem płynnych zegarów, przedziwnych zwierząt na szczudłach, nieziemskich pejzaży o tajemniczej aurze czy portretów o bardzo dziwnych twarzach, gdzie oczy zamienione są miejscem z ustami.

W przypadku surrealistycznych obrazów warto puścić wodze fantazji i zdecydować się na odważną i nietuzinkową kompozycję tak, by stała się główną dominantą w przestrzeni. Płótno może zawisnąć bez żadnej oprawy, ale jeśli chcemy, by na przykład odcinało się na tle jasnej ściany, czarna lub złotawa rama jest doskonałą opcją. Szeroki wachlarz najrozmaitszych przedstawień znajdziemy w sklepie Redro, który surrealistycznym obrazom poświęcił całą kategorię: https://redro.pl/obrazy/tematy/malarstwo/surrealizm/.

Malarstwo surrealistyczne to propozycja do wielu aranżacji

Pytanie, jakie może się pojawić, brzmi: czy w każdej aranżacji sprawdzą się surrealistyczne kompozycje. Warto jednak postawić inne pytanie – czy podobają nam się surrealistyczne kompozycje. Jeśli tak, to z pewnością uda nam się znaleźć takie przedstawienie, które dopasujemy do dotychczasowego wystroju. Tak jak powiedzieliśmy, wachlarz przedstawień jest wprost nieograniczony!

Ale rzeczywiście są pewne wnętrza, do których szczególnie będą pasować tego typu ścienne dekoracje. Oto one:

  • Glamour

W eleganckiej stylizacji surrealistyczny akcent będzie powiewem świeżości, który przełamie spokojną i wyważoną aranżację. Tutaj warto postawić na kompozycję o wyrazistym przedstawieniu, ale stonowanej palecie kolorystycznej. To właśnie sprawi, że obraz będzie się dobrze komponował z wystrojem, w którym rządzą szlachetne szarości lub głębokie zielenie. Dobrą wskazówką może być także oprawienie płótna w srebrną lub złotą ramę, dzięki czemu wzór stanie się bardziej elegancki.

  • Minimalizm

W oszczędnie urządzonym wnętrzu warto zdecydować się na jeden wyrazisty element, bo dzięki niemu przestrzeń nie będzie nudna ani monotonna. Jeśli pozostawimy całkowicie puste ściany, aranżacja może sprawiać wrażenie jakbyśmy nie mieli pomysłu na jej wykończenie. Surrealistyczny obraz od razu ściągnie na siebie całą uwagę, dzięki czemu stylizacja nabierze pazura. Duże płótno w jasnej kolorystyce pozbawione oprawy będzie znakomitym wyborem.

  • Eklektyzm

Eklektyczne stylizacje to takie, które łączą w sobie różne estetyki. Panuje tutaj całkowita dowolność w zestawianiu ze sobą mebli i sprzętów, a także akcentów dekoracyjnych. Właśnie dlatego w takiej przestrzeni świetnie będzie się prezentował awangardowy i odważny obraz o oderwanej od rzeczywistości tematyce. W tym przypadku zachęcamy do tego, by wybrać kolorową kompozycję, bo w pomieszczeniu, w którym dużo się dzieje, stonowane płótno może zginąć.   

  • Retro

Wiele surrealistycznych przedstawień z oferty sklepu Redro utrzymanych jest w stylu vintage. Zabieg ten został osiągnięty albo za sprawą stonowanej, jakby delikatnie wypłowiałej kolorystyki, albo za sprawą specjalnie postarzonego wzoru, który wydaje się być popękany lub poprzecierany. Takie obrazy będą korespondować z dawnymi meblami i sprzętami, tworząc bardzo efektowną całość.

Na sam koniec chcemy jeszcze dodać, że niektóre obrazy sprawdzą się także w dziecięcej aranżacji. Tutaj jak ulał będą pasować bajkowe przedstawienia ze zwierzętami – z żyrafami na chmurach, słoniem, który unosi się za pomocą balonów, czy wielorybem, który ma na grzbiecie zamek!

Nie obawiajmy się odważnych ozdób w wystroju wnętrza. To właśnie dzięki nim można szybko i bardzo efektownie odmienić dotychczasowy wygląd  mieszkania. Surrealistyczne obrazy wprowadzą nas do zupełnie nowego świata, w którym każdy dzień będzie wyjątkowy!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie