Styl Japandi we wnętrzach: czym się charakteryzuje?
Styl Japandi to wielki hit w nowoczesnym designie, który co prawda nie zdobył jeszcze większej popularności w naszym kraju, ale to się wkrótce zmieni. Jego nazwa jest grą słów i pochodzi od wyrazów „Japan” oraz „Skandinavia”. Mamy więc tutaj do czynienia z połączeniem charakterystycznych elementów stylu japońskiego i skandynawskiego. Brzmi intrygująco? W takim razie dowiedz się, jak osiągnąć efekt Japandi w swoim mieszkaniu.
Efektowny minimalizm
Japońska i skandynawska filozofia urządzania wnętrz mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim łączy je stylistyczny minimalizm. Nie ma tutaj miejsca na niepotrzebne dodatki. Wszystkie przedmioty i elementy wystroju mają z jednej strony zdobić i wprowadzać do wnętrza specyficzny klimat, a z drugiej powinny mieć zastosowanie praktyczne.
Styl Japandi przypadnie do gustu wszystkim, którzy nie lubią przesady, nie chcą się otaczać bibelotami i masą ozdóbek stanowiących jedynie zbiorowisko kurzu. Wnętrza urządzone zgodnie z tą filozofią są bardzo funkcjonalne, przestronne, jasne, choć wcale nie muszą być duże. Bardzo ważne jest wykorzystanie naturalnego światła. W stylu Japandi stawiamy więc na przeszklenia, odsłaniamy okna i łączymy ze sobą jasne kolory: przede wszystkim szarości i biele.
Powrót do natury
To kolejny niezwykle istotny postulat stylu Japandi. Japońska kultura urządzania wnętrz w jeszcze większym stopniu niż skandynawska wykorzystuje naturalne materiały wykończeniowe. Fundamentem tego designu jest więc stosowanie drewna, kamienia i szkła. Im mniej sztuczności, tym lepiej.
Wnętrze Japandi sprzyja relaksowi, pozwala stworzyć azyl dla rodziny, w którym da się wygodnie odpocząć i zapomnieć o sprawach służbowych. Otoczenie się naturalnymi materiałami ma bardzo pozytywny wpływ na psychikę, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia.
Ultranowoczesność, ale z tradycyjnymi akcentami
Każdy, kto miał przyjemność odwiedzić Japonię lub Skandynawię, dobrze wie, że tamtejsze kultury perfekcyjnie łączą nowe ze starym. Dokładnie tak samo jest w stylu Japandi. Choć na pierwszy rzut oka prezentuje się on niezwykle nowocześnie, to gdy przyjrzymy się szczegółom dostrzeżemy, że nie brakuje w nim elementów nawiązujących do tradycji.
Świetnym przykładem jest tutaj sztandarowa ozdoba stosowana we wnętrzach Japandi, czyli gałązki drzew umieszczone w efektownych wazonach. To kolejny krok w kierunku przybliżenia się do natury. Ponadto w stylu Japandi zawsze znajdzie się miejsce na rośliny, najlepiej egzotyczne, bambusowe czy tekowe meble oraz – to opcja dla naprawdę odważnych – żywe drzewa rosnące w salonie.
Styl Japandi łączy w sobie wszystko to, co najlepsze w japońskiej i skandynawskiej filozofii urządzania prywatnych przestrzeni. Naprawdę warto się nim zainteresować, bo takie wnętrze jest niezwykle komfortowe i przyjazne domownikom.