W technologii budowania domów jednorodzinnych stosuje się różne rodzaje systemów stropowych. Ich wybór nie musi być związany z tym, w jaki sposób wykonano ściany budynku ‒ większe znaczenie mają cechy geometryczne. Najchętniej stosowane stropy to: gęstożebrowe, monolityczne i drewniane.
Na budowę domu składa się wiele etapów, podczas których inwestor sam musi podejmować decyzje mające wpływ na późniejszy komfort domowników. Sprawę najczęściej komplikuje brak doświadczenia i obiektywnych opinii. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być poradnik budowlany, w którym znajdują się praktyczne porady ekspertów z szeroko rozumianej branży budowlanej.
Decyzja o wyborze stropu najczęściej należy do projektanta budynku, ale warto również sięgnąć do blogów z poradami budowlanymi i doświadczeń innych inwestorów. Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na to, jaki system stropu sprawdzi się na danej konstrukcji, są cechy geometryczne domu. Analiza projektowa bierze więc pod uwagę np. kształt, planowane obciążenie oraz rozpiętość w świetle podpór. Istotne są także kwestie ekonomiczne, możliwości montażowe oraz dostępność materiałów na rynku. Do najpopularniejszych rodzajów stropów należą:
To najchętniej wybierany system stropów w polskich domach. Są one łatwo dostępne i nieskomplikowane w montażu. Na rynku można znaleźć różne typy stropów gęstożebrowych, jednak każdy z nich bazuje na podobnej konstrukcji, złożonej z wielu żeber ułożonych blisko siebie. Ten rodzaj stropów nadaje się do układania ręcznego. Należy jednak zwrócić uwagę, aby w miejscach występowania elementów dociążających (np. ścian działowych) zastosować podwójne żebra. Po ułożeniu stropu gęstożebrowego oraz zazbrojeniu wieńców i stref przypodporowych wykonuje się wylewkę z dobrze zawibrowanej mieszanki betonowej. Taką konstrukcję stropu można obciążać już po kilku dniach od wykonania, jednak usunięcie stempli budowlanych możliwe jest dopiero po osiągnięciu pełnej wytrzymałości betonu, czyli po upływie co najmniej 28 dni.
Stropy monolityczne najczęściej pojawiają się w budynkach o skomplikowanym układzie bryły. W trakcie montażu pierwszym krokiem jest przygotowanie podpór montażowych i szalunku, które zajmą całą powierzchnię stropu. Kolejny etap to mocowanie zbrojenia płyty stropowej. W tym celu wykorzystuje się pręty lub siatki zbrojeniowe. Ostatnią czynnością jest zalanie stropu mieszanką betonową.
Stropy z drewna można spotkać w domach o lekkiej konstrukcji, na ogół drewnianych bądź letniskowych. Są łatwe i szybkie w układaniu, a ich podstawę stanowią zwykle belki o prostokątnym przekroju. Dzięki niemal całkowitemu wyeliminowaniu prac mokrych (poza wylewkami wieńców opuszczonych w budynkach z murowanymi ścianami) stropy drewniane nadają się do użytkowania od razu po zakończeniu prac montażowych. Należy jednak pamiętać, że drewno jest surowcem, który z czasem może ulegać odkształceniom, szczególnie w miejscach występowania elementów dociążających.
Artykuł partnera.