Stelaż podtynkowy zamiast tradycyjnej toalety – dlaczego warto?

Mateusz Nowak
15.12.2021

W wielu mieszkaniach czy domach nadal królują tradycyjne toalety, nazywane również WC kompaktami. Z kolei zdecydowana większość osób remontujących lokal mieszkalny (np. kupiony od dewelopera) decyduje się na zastosowanie stelaża podtynkowego. Trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę ewidentne zalety stelaża, szczególnie w porównaniu z tradycyjną toaletą. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Oszczędność miejsca

To wręcz kluczowa zaleta stelaży podtynkowych, którą na pewno docenią właściciele dość małych łazienek – czyli takich, jakie są standardem w większości mieszkań. Stelaż, szczególnie zlicowany ze ścianą (nie ma z tym dziś żadnego problemu) pozwala zaoszczędzić dużo cennego miejsca. Ma to pozytywny wpływ na estetykę oraz funkcjonalność łazienki, która od razu staje się bardziej ustawna.

Wysoka estetyka

Dla wielu osób będzie to równie istotna zaleta, jak wspomniana wyżej oszczędność miejsca. Nie oszukujmy się: WC kompakt nie jest czymś, co można byłoby uznać za piękny element wyposażenia łazienki, a tym bardziej jej dekorację. Dlatego warto jednak ograniczyć widoczność toalety, ukrywając chociażby spłuczkę i rury. Taką możliwość daje nam stelaż podtynkowy. Tutaj widoczna pozostaje tylko misa (która może być bardzo estetyczna) oraz niewielki przycisk do spuszczania wody w toalecie.

Łatwiejsze utrzymanie czystości

Każdy, kto musiał choć raz umyć WC kompakt doskonale zrozumie ten argument. Pielęgnacja tradycyjnej toalety sama w sobie jest dość uciążliwa. Nie dość, że musimy umyć spłuczkę, to jeszcze od czasu do czasu warto usunąć kurz z rury kanalizacyjnej czy doprowadzającej wodę.

W przypadku stelaża podtynkowego sprawa jest znacznie łatwiejsza, ponieważ tutaj do umycia pozostaje nam tylko misa, deska oraz przycisk, co skraca czas sprzątania łazienki o dobrych kilka minut.

Możliwość skompletowania praktycznie dowolnego zestawu

Stelaż podtynkowy to tylko jeden niezmienny element składający się na toaletę. Jeśli chodzi o misę oraz deskę, to zachowujemy pełną swobodę. Umożliwia to wybranie do łazienki np. designerskiej misy czy takiej w oryginalnym kolorze (czarnym, złotym etc.). To ważna zaleta dla osób, które marzą o nietypowym, indywidualnym wystroju łazienki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.