Stancja czy akademik? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań

Maciej Piwowski
07.05.2018

Student, który podejmuje naukę w obcym mieście, z dala od domu rodzinnego, musi zapewnić sobie jakieś lokum. W przypadku mniej majętnych żaków w grę wchodzą wyłącznie dwa rozwiązania. Albo akademik, albo stancja. Ten pierwszy kusi najniższym kosztem, ale odrzuca niezbyt komfortowymi warunkami do nauki. Czy zatem warto zainteresować się znacznie mniej popularną stancją? W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety i wady obu tych rozwiązań.

Stancja – dla kogo?

Mianem stancji z reguły określamy jeden pokój, który jest wydzielany specjalnie dla studenta (i nie tylko – ze stancji korzystają też osoby pracujące), ale jednocześnie bez wyprowadzania się właściciela z mieszkania czy domu. Z takiej możliwości najczęściej korzystają osoby starsze, samotne, które ponoszą spore koszty związane z utrzymaniem dużego lokalu i potrzebują dodatkowego źródła dochodu.

Warto wiedzieć

Coraz częściej można się także spotkać z sytuacją, w której stancja nie wiąże się z koniecznością mieszkania z właścicielem pod jednym dachem. Wiele osób decyduje się wynająć swoje nieruchomości na pokoje kilkorgu studentom.

Stancje nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Obecnie sporo studentów (a właściwie ich rodziców) stać na to, by wynająć całe mieszkanie, ewentualnie zrzucić się na czynsz ze znajomymi. Nie oznacza to jednak, że stancji nie należy brać w ogóle pod uwagę.

Największą zaletą stancji jest to, że zapewnia ona dobre warunki do nauki. W mieszkaniu zwykle jest spokojnie, dość cicho, właściciel nie zgadza się na organizowanie imprez, a to sprzyja przyswajaniu wiedzy. W zadbanym mieszkaniu można też liczyć na wysoki komfort, dostęp do dobrego zaplecza sanitarnego oraz kuchni.

Wady? Na pewno nieco wyższy koszt niż w przypadku akademika. Z punktu widzenia młodej osoby ogromnym minusem stancji mogą być także sztywne zasady narzucone przez właściciela (np. zakaz przyprowadzania znajomych, określone godziny powrotu do mieszkania etc.).

Akademik – dla kogo?

Miejsca w akademikach są oblegane przez studentów, dlatego trzeba mieć trochę szczęścia, by „zaklepać” sobie takie lokum na czas studiów. Powodem takiej popularności akademików jest przede wszystkim atrakcyjna cena wynajmu pokoju. Oczywiście nie zapominajmy, że wielu żaków decyduje się na akademik tylko po to, by pełnymi garściami czerpać z tzw. życia studenckiego.

Wadą akademika jest natomiast to, że nie sprzyja on nauce. W otoczeniu wielu studentów zawsze jest głośno, na każdym kroku czekają pokusy, które odciągają od obowiązków. Dlatego wielu żaków po początkowym zachwyceniu się akademikiem, ostatecznie woli przenieść się do stancji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie