Sprzedaż zrujnowanego mieszkania? To może być bardzo dobry pomysł!

Maciej Piwowski
26.04.2021

Mogłoby się wydawać, że sprzedaż zrujnowanego mieszkania – na przykład po niezbyt sumiennych lokatorach – jest szaleństwem. Za taką nieruchomość nigdy nie uzyskamy równie wysokiej ceny, jak za lokal po remoncie, gotowy do zamieszkania. Z drugiej jednak strony ten plan może mieć sens i nie brakuje osób, które decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto sprzedać zrujnowane mieszkanie bez wkładania choćby złotówki w prace remontowe.

Kiedy nie masz środków na remont

Brak pieniędzy na przeprowadzenie remontu jest bardzo dobrym powodem, by z niego zrezygnować i sprzedać mieszkanie w aktualnym stanie. Zawsze warto sobie to dokładnie policzyć i sprawdzić, ile możesz zyskać po doprowadzeniu mieszkania do stanu „do wprowadzenia” – jeśli różnica nie jest na tyle wysoka, by uzasadniała np. zaciągnięcie kredytu na remont, to mądrze będzie sprzedaż lokal w obecnym stanie. Chętnych z pewnością nie zabraknie.

Gdy zależy Ci na szybkiej sprzedaży

Paradoksalnie dużo łatwiej i szybciej można sprzedaż mieszkanie do kapitalnego remontu, niż to wykończone pod klucz. Dlaczego? Ponieważ takie lokale znajdują się w kręgu zainteresowania firm i agencji nieruchomości specjalizujących się w podnoszeniu wartości mieszkań. Tacy nabywcy nie kupują lokali po remoncie, bo chcą go przeprowadzić własnym sumptem – zwykle tanio i szybko, aby od razu wystawić mieszkanie na sprzedaż.

Poza tym atrakcyjna cena zakupu zrujnowanego mieszkania może przyciągnąć indywidualne osoby, które np. szukają lokalu na inwestycję w celu jego późniejszego wynajmowania czy przerobienia na przykład na biura.

Gdy chcesz się tylko pozbyć problemu

Nie zawsze jest tak, że inwestycja w nieruchomości przynosi spodziewane zyski i jest całkowicie bezproblemowa. Zdarzają się sytuacje, gdy właściciel ma wieczne problemy z lokatorami, a po odebraniu od nich kluczy do mieszkania zastaje obraz nędzy i rozpaczy. To ostatecznie podcina mu skrzydła i skłania go do jak najszybszego odzyskania kapitału.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji i masz już serdecznie dość zarządzania mieszkaniem na wynajem, to po prostu pozbądź się problemu. Wystaw je na sprzedaż w aktualnym stanie (pewnie jeszcze coś na nim zarobisz) i poszukaj sobie innej formy inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie