Sprzedaż mieszkania zamiast wynajmu? To może być dobry pomysł

Jerzy Biernacki
21.12.2020

Jeśli masz mieszkanie, w którym nie zamierzasz mieszkać (np. odziedziczone), to naturalnym pomysłem wydaje się być jego wynajęcie. Dzięki temu zyskasz stałe źródło dochodu pasywnego, a przy tym zachowasz nieruchomość, której wartość nie powinna raczej spadać. Większość właścicieli tak by właśnie zrobiła, ale Ty masz wątpliwości. Czy nie lepiej po prostu sprzedać mieszkanie? Argumenty przemawiające za tą decyzją znajdziesz w naszym poradniku.

Gotówka na inne inwestycje

To, że sprzedasz mieszkanie, wcale nie musi oznaczać roztrwonienia uzyskanej gotówki na zbytki. Nadal możesz ją zainwestować i pomnożyć, ale w taki sposób, jaki bardziej Ci odpowiada czy potencjalnie może przynieść wyższy zysk. Znasz się na giełdzie? Gotówka ze sprzedaży mieszkania może być przepustką do poważnej gry. Masz super pomysł na biznes czy rozwój obecnej firmy? Pieniądze na pewno Ci się przydadzą.

Brak problemów z lokatorami

To koronny argument przemawiający za tym, aby jednak pozbyć się niepotrzebnego mieszkania. Wynajem długo- czy krótkoterminowy tylko pozornie jest idealnym rozwiązaniem. Musisz mieć dużo szczęścia, aby trafić na rzetelnych lokatorów, z którymi nie będzie żadnych problemów – np. opóźnień w płatnościach czy dewastacji nieruchomości. Jeśli nie chcesz sobie brać na głowę dodatkowych problemów, to raczej zapomnij o wynajmie lub powierz to profesjonalnemu zarządcy (co jednak istotnie obniży dochód z wynajmu).

Szansa uniknięcia załamania na rynku nieruchomości

Jeśli zdecydujesz się sprzedać mieszkanie, to kto wie – może uda Ci się znaleźć nabywcę na górce cenowej, tuż przed krachem na rynku mieszkaniowym? Takie załamania mają charakter cykliczny i zawsze niosą ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Gdy dojdzie do tego kryzys gospodarczy, to może się okazać, że przez wiele miesięcy nie znajdziesz lokatorów, a mieszkanie będzie generować tylko koszty.

Zdobycie środków na wkład własny do kredytu hipotecznego

To mieszkanie jest dla Ciebie za małe? Jest położone w nieodpowiedniej części miasta? Nie lubisz sąsiadów? Może być wiele powodów, dla których lepiej będzie je sprzedać, a uzyskane pieniądze zainwestować w zakup takiego lokalu, który spełni Twoje oczekiwania. Gotówka może stanowić wkład własny do kredytu hipotecznego, dzięki czemu przeprowadzisz się do wymarzonego mieszkania czy może nawet domu jednorodzinnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.