Sprzątanie mieszkania po remoncie: jak to sobie ułatwić?

Krzysztof Jagielski
03.06.2020

Remont jest bardzo stresującym i wyczerpującym doświadczeniem. Nawet jeśli fachowcy spisali się na medal, to i tak zostawią po sobie nieprzyjemną pamiątkę – bałagan. Kurz, resztki farby, zaschnięty klej, stosy papierów i folii: to wszystko spada na głowę właścicieli. Sprzątanie mieszkania po remoncie zajmuje mnóstwo czasu i potrafi odebrać radość z odmienienia wnętrza. Na szczęście są sposoby, by nieco zminimalizować ten przykry efekt. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zacznij sprzątać zanim skończy się remont

To nie jest żart. Nie mamy oczywiście na myśli robienia generalnych porządków w czasie, gdy fachowcy jeszcze gładzą ściany i skuwają starą glazurę. Śmiało możesz jednak na bieżąco usuwać najgorsze zabrudzenia. Przykładowo: po szlifowaniu gładzi dokładnie odkurz pomieszczenie i przemyj podłogę. Pył nie będzie się przenosić do sąsiednich pomieszczeń.

Zagoń do sprzątania fachowców

Ekipa remontowa nie umyje mieszkania na błysk, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby fachowcy z grubsza ogarnęli pozostawiony przez siebie bałagan. Nie może być tak, że zostawią grube „kleksy” kleju do płytek na podłogach czy wiadro z gruzem i niedopałkami w salonie. Masz prawo oczekiwać od ekipy minimum schludności.

Poproś wykonawcę o wywiezienie największych śmieci

Z takimi śmieciami, jak folie, worki po kleju czy resztki gruzu zawsze jest kłopot. Trudno je wywieźć do PSZOK-u własnym samochodem, a jeśli remont został wykonany w mieszkaniu na wysokiej kondygnacji w bloku bez windy, to znoszenie odpadów będzie naprawdę uciążliwe. Zapytaj więc fachowców, czy nie mogą – oczywiście za drobną opłatą – zabrać największych śmieci i zawieźć je do najbliższego punktu zbierania odpadów.

Cała rodzina do pracy!

Jeśli obowiązek posprzątania mieszkania po remoncie spadnie na jedną osobę, zajmie to bardzo dużo czasu. Lepiej więc zawczasu uprzedzić członków rodziny, że zaraz po zakończeniu prac bierzemy się do wspólnej pracy. Będzie szybciej, przyjemniej, a pewnie też dokładniej.

Zatrudnij firmę sprzątającą

Przynajmniej rozważ takie rozwiązanie. Posprzątanie mieszkania po remoncie przez zawodowych sprzątaczy wcale nie musi być bardzo kosztowne. Zwykle stawki za usługę „all inclusive”, czyli z wyszorowaniem fug i umyciem okien zaczynają się od około 20 zł za metr kwadratowy powierzchni. Możesz również poszukać niezależnej pani sprzątającej – będzie nieco taniej, ponieważ tutaj śmiało można się dogadać na stawkę około 150 złotych za dokładne posprzątanie całego mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.