Spoty, czyli bardzo dobry wybór do oświetlenia wnętrza

Remigisz Szulc
02.05.2022

Oświetlenie jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania. Do wyboru mamy dziś mnóstwo wariantów lamp, plafonów, kinkietów czy coraz popularniejszych systemów szynowych. Na pewno warto zwrócić uwagę na tzw. spoty, czyli punktowe oświetlenie, które prezentuje się nowocześnie, a do tego sprawdza się pod względem funkcjonalności. Najważniejsze zalety spotów omawiamy w naszym poradniku.

Pasują do każdego wystroju wnętrza

Spoty to – zaraz obok oczek sufitowych – najbardziej uniwersalne oprawy oświetleniowe. Bez problemu można je dopasować zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnego wystroju pomieszczenia. Na rynku znajdziemy dziś mnóstwo modeli spotów, od tych idealnie wpisujących się w oczekiwania estetyczne zwolenników stylu loftowego, aż po fanów stylu boho, glamour czy japońskiego.

Spoty z regulacją pozwalają doświetlić każdy kąt pomieszczenia

Nie zapominajmy, że podstawową funkcją każdej oprawy oświetleniowej jest zapewnienie nam wysokiego komfortu podczas korzystania z pomieszczenia. Chodzi więc o to, aby oprawa prawidłowo doświetlała znajdującą się pod nią przestrzeń. Spoty świetnie wywiązują się z tego zadania, a już szczególnie te z ruchomą oprawą.

Takie spoty można skierować dokładnie na ten obszar, który chcemy doświetlić. Przy odpowiednim rozlokowaniu spotów jesteśmy zatem w stanie zagwarantować sobie dobrą widzialność w każdym sektorze pomieszczenia. Znakomicie sprawdza się to w salonie, w kuchni, ale też np. w pokoju dziecięcym, gdzie konieczne jest doświetlenie okolic biurka, łóżka oraz strefy zabawy.

Można je zastosować we wszystkich pomieszczeniach

Spoty to na tyle uniwersalne oprawy oświetleniowe, że bez problemu sprawdzą się w dowolnym pomieszczeniu w domu – zarówno pod względem estetycznym, jak i czysto funkcjonalnym. Spot nad lustrem w łazience zagwarantuje komfortowe nakładanie makijażu, spoty w pokoju dziecięcym zapewnią mu odpowiednią widzialność podczas nauki i zabawy, z kolei kilka czy kilkanaście spotów w salonie przyda się wtedy, gdy będziemy przyjmować gości.

Spoty szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni, ponieważ można je rozmieścić w taki sposób, że będą doświetlać nie tylko podłogę, ale też sprzęty kuchenne oraz przestrzeń roboczą blatu. Prowadzi to do wniosku, że spoty dają nam naprawdę dużą swobodę w zakresie aranżacji oświetlenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.