Ścianka działowa, jak sama nazwa wskazuje, ma oddzielić dwa sąsiadujące pomieszczenia. Coraz częściej stawia się ją także po to, aby wyodrębnić osobną przestrzeń w mieszkaniu czy w domu. Z tego sposobu korzystają chociażby właściciele małych lokali, którzy niskim kosztem chcą zyskać np. dodatkową sypialnię czy odseparować salon od aneksu kuchennego. Postawienie ścianki działowej nie musi jednak wiązać się z dużym remontem. Więcej dowiesz się z naszego poradnika.
Jest to bardzo popularny sposób na to, aby szybko o względnie niskim kosztem zbudować ściankę działową w zamieszkałym lokalu. Jedyne, co będzie potrzebne, to profile aluminiowe, płyty gipsowo-kartonowe, trochę wkrętów, opcjonalnie wełna mineralna do wygłuszenia oraz gips szpachlowy i farba. Taką ściankę można postawić w ciągu jednego dnia, nie niszcząc przy tym mieszkania czy domu.
Rzadko spotykane, a całkiem ciekawe rozwiązanie. Pod jednym warunkiem: taka ścianka działowa nie zapewni maksymalnej intymności, dlatego można ją zastosować wyłącznie wtedy, gdy nie zależy nam na wydzieleniu osobnego pomieszczenia. Ścianka z pustaków szklanych fajnie sprawdzi się w łazience, może również posłużyć do oddzielenia aneksu kuchennego od salonu – ograniczy hałas towarzyszący gotowaniu, a jednocześnie nie zmieni diametralnie układu mieszkania.
Takie rozwiązanie było standardem w polskich mieszkaniach za czasów głębokiego PRL-u. Nieprzypadkowo zestaw „Kopernik” określano mianem meblościanki. Obecnie coraz więcej osób wraca do sprawdzonych wzorców, oczywiście unowocześnionych i o wiele bardziej funkcjonalnych. Producenci mebli dostarczają gotowe zestawy, z których można zbudować ściankę do wydzielenia np. bawialni czy strefy do pracy. Takie meble są bardzo efektowne, praktyczne i co najważniejsze – modułowe. Oznacza to, że można je w dowolny sposób rozbudowywać.
Ten pomysł nie jest żadną nowością, bo takie ścianki od wieków stosuje się chociażby w Japonii. Europejczycy decydują się na takie rozwiązanie bardzo rzadko, co jednak nie oznacza, że nie warto brać go pod uwagę. Ścianka działowa z parawanów jest banalnie łatwa w montażu (nie trzeba zatrudniać fachowca) i pozwala szybko wydzielić potrzebną strefę. Niewątpliwą zaletą jest też to, że parawan można w każdej chwili zdemontować, np. gdy potrzebujemy więcej miejsca do przyjęcia gości.
Artykuł powstał przy współpracy z https://dostawcamebli.pl/137-pokoj-dzienny