Sposoby inwestowania w nieruchomości

Andrzej Winnicki
08.08.2022

Jakie są rodzaje inwestowania w nieruchomości? Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taki krok? Zapraszamy do lektury!

Jak inwestować w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości powszechnie uchodzi za znakomity sposób pomnażania swojego kapitału. W istocie jest to prawdą, o ile oczywiście do tego zadania podchodzi się w sposób rozważny i odpowiedzialny. Mało tego, znane są metody inwestowania w nieruchomości, które nie wymagają posiadania dużego wkładu własnego. Ujmując najprościej, pod pojęciem inwestowania w nieruchomości można rozumieć zakup danej nieruchomości i następne upłynnienie jej (np. sprzedaż) po cenie, która gwarantuje zyski. Oczywiście zysk nie musi być jednorazowy, w wielu przypadkach zostaje rozłożony w czasie, a rzeczywistą stopę zwrotu uzyskuje się po długim okresie.

Wracając na moment do wspomnianego już najprostszego sposobu inwestycji w nieruchomości, sprzedający często decyduje się na sprzedaż pod presją czasu. Dlatego posiadając odpowiedni zasób gotówki, możliwe staje się kupno mieszkania, domu czy działki poniżej jej rynkowej wartości, a następnie szybka sprzedaż z wysokim zyskiem. Takie działanie określane jest jako flipping nieruchomości, jednak znalezienie tego typu okazji należy do wybitnie trudnych.

Inwestowanie w nieruchomości

Oprócz wspomnianego flippingu wyróżnia się także inne sposoby inwestowania w nieruchomości. Jednym z najpopularniejszych jest po prostu zakup nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiście nie jest to forma przynosząca rzeczywisty dochód, jednak po prostu nie można jej pominąć. Najczęstsze powody zakupu mieszkania dla siebie to osobiste potrzeby, powiększenie się rodziny lub chęć/potrzeba zmiany miejsca zamieszkania. Czasem jest to spowodowane także zmianą statusu materialnego.

Druga metoda inwestycji to zakup lokalu mieszkalnego na wynajem długoterminowy. Tę formę często wybierają osoby, które przez lata oszczędzały i szukają bezpiecznej i stabilnej lokaty swojego kapitału. Pamiętaj, że możesz zdecydować się na mieszkanie z rynku wtórnego w sprawdzonej okolicy, znając popyt na wynajem, lub na mieszkanie z rynku pierwotnego. Część potencjalnych inwestorów jest jednak zdania, że nowoczesne mieszkania są lepiej zaprojektowane i cieszą się większym zainteresowaniem wśród wynajmujących.

Kolejna forma inwestycji to zakup lokalu mieszkalnego na wynajem krótkoterminowy. W praktyce sprowadza się to do wynajmu lokalu np. na kilka nocy. Warto zauważyć, że w tym przypadku możesz wynajmować też osobno kilka pokoi w ramach jednego mieszkania. W tym przypadku kluczowa jest lokalizacja nieruchomości. Rzadziej inwestorzy wybierają zakup lokalu usługowego na wynajem. Ostatnia metoda to podnajem nieruchomości – to nic innego jak wynajem nieruchomości od właściciela oraz ponowne jej wynajęcie po wyższej cenie. Pamiętaj jednak, że nie wolno tego robić bez wiedzy właściciela lokalu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie