Spodnie robocze - czym się kierować przy wyborze odzieży roboczej?

Mariusz Siwko
21.11.2019

Pracownik jest w pewnym sensie „ambasadorem” firmy w której pracuje, reprezentując ją na miejscu lub na zewnątrz, w zależności od funkcji jakie posiada. Czy widziałeś kiedyś źle ubranego ambasadora np. Stanów Zjednoczonych, np. w zbyt ciasnej marynarce lub zbyt obszernych spodniach, wypowiadającego się na dany temat w mediach, lub uczestniczącego w jakiejś uroczystości? Zaryzykuję stwierdzeniem, że nie. Dlaczego zatem nie zagwarantować Twojemu „dyplomacie” reprezentującemu Twoje „interesy” odpowiedniego wyposażenia, którym jest między innymi odpowiedni „uniform”, zgodny z pracowniczym „dress code”? No właśnie. Bo odzież robocza to już nie tylko proste, tanie niewygodne ubranie. To coś więcej. To wygoda, jakość, komfort i także modny wygląd. Oczywiście o ile taka odzież robocza Cię interesuje. Sprawdźmy, jakie spodnie robocze można dostać w sklepie bhp.

Odzież robocza to wizytówka Ciebie i Twojej firmy

Serwis urządzeń klimatyzacyjnych, firma budowlana czy też montująca instalacje elektryczne, firma budująca drogi i autostrady - firm tego rodzaju jest wiele... co łączy te przedsiębiorstwa? Po pierwsze pracownicy tych firm wykonują prace fizyczne, po drugie łączą je częste wyjazdy do klienta i praca w terenie (oczywiście branż o podobnym charakterze jest o wiele więcej). Z tego właśnie powodu pracownicy powinni wyglądać schludnie i dobrze, co ma świadczyć o ich fachowości, a jednocześnie o jakości naszej firmy. Czy w tym wypadku wygląd odzieży roboczej np. spodni roboczych nie ma znaczenia? Według mnie ma duże, bo jest to w pewnym sensie nasza wizytówka. Dodatkowo poprawia się samopoczucie pracownika kiedy ma na sobie dobrej jakości odzież roboczą, np. w kontaktach z klientem, ponieważ czuje się on dobrze. Dlaczego? Ponieważ wie, że wygląda dobrze. A jak wiadomo, każdy chce tak wyglądać bez względu na zawód i pozycje społeczną, to żadna tajemnica. 

Jakie spodnie robocze kupisz w sklepie bhp?

Na dobre samopoczucie poza wyglądem ma również wpływ komfort. Weźmy pod uwagę wspomniane wcześniej spodnie robocze, bo na nich chcę się dzisiaj skupić. Wybór pod względem fasonu jest naprawdę spory. Dostępne są spodnie robocze do pasa,  ogrodniczki, spodnie robocze ocieplane na zimę, czy nawet krótkie spodenki robocze shorty na lato. Ale to podstawowy podział, który każdy zna. Obecnie na rynku odzieży roboczej dochodzą do tego podziały ze względu na krój, podobny jak w przypadku odzieży używanej na co dzień. Normalną sprawą są dziś spodnie robocze typu slim fit, ze zwężanymi nogawkami. Dostępne są ponadto poszerzane, dające niebywałą swobodę ruchów. Dochodzi do tego styl regular, czyli raczej klasyczny, standardowy. Dodatkowy klin wszywany w niektórych spodniach roboczych poprawia zakres ruchów zarówno w najwęższych, jak i najszerszych spodniach ochronnych. Spodnie bhp należy również dobierać pod względem długości nogawek. Poza uniwersalną długością znaleźć można również wersje przeznaczone dla osób o dużym i mniejszym wzroście.

Jakie spodnie robocze zatem wybrać, kierując się nie tylko wyglądem i komfortem?

Po pierwsze - przy wyborze odzież roboczej należy kierować się tym z czego i w jaki sposób są wykonane spodnie robocze. 

Bawełna jest przyjemna i dobrze nosi się ubrania z niej wykonane. Obecnie jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku spodni roboczych są spodnie z dodatkiem stretch’u. Dodaje on elastyczności, dzięki czemu spodnie stretch dostosowują się do pozycji w jakiej aktualnie wykonujesz swoją pracę. Praca na zgiętych nogach w kolanach, lub klęcząca dodatkowo przestaje być dzięki temu aż tak bardzo niekomfortowa. Najbardziej ergonomicznym materiałem jest ten, z dodatkiem stretchu pracującego cztero-kierunkowo. Ważne, by odzież robocza wykonana była z materiału, który nie ulega skurczeniu po praniu, jednocześnie zabrudzenia były łatwo usuwalne. To jednak zależy już od klasy producenta. Przydatny jest również wszyty pas, z fragmentami gumy, idealnie dopasowujący spodnie robocze do talii. W ogrodniczkach roboczych popularnym rozwiązaniem są guziki, regulujące obwód w pasie. 

Technologia rip-stop charakteryzuje się doskonałą oddychalnością, dzięki czemu pracując w warunkach o wyższej temperaturze będziesz miał zapewnione stałe odprowadzanie wilgoci i nadmiaru ciepła. Innym rozwiązaniem są miejsca ze specjalnymi wywietrznikami, przeważnie w okolicach kolan. Dla pracowników wykonujących swoje czynności w pozycji klęczącej dedykowane są spodnie robocze ze wstawkami z ultra mocnego materiału Cordura, naszywanego w miejscu kolan. Istnieją też spodnie ochronne ze specjalnymi strefami, gdzie producent daje możliwość umiejscowienia kompatybilnych nakolanników.

Po drugie – dodatkowymi elementami.

Przede wszystkim kieszenie w spodniach roboczych. Każdy pracownik musi mieć je w swoich spodniach, najlepiej w wielu miejscach. Przydatne są na podręczne narzędzia lub drobne przedmioty. Najlepiej, gdy wzmocnione są ryglówką, chroniącą przed oderwaniem.

Dobrze, gdy kieszenie spodni roboczych podszyte są dodatkowym materiałem, zapobiegającym przebijaniu przez ostre przedmioty. Aby kieszeń boczna nie ograniczała ruchów, producenci w niektórych modelach umieszczają ruchomą kieszeń udową, nieprzyszytą w dolnej partii. 

Hitowym rozwiązaniem są worki kieszeniowe, doszyte w okolicy paska. Spełniają się jako podręczny „magazyn” na elementy montażowe, typu gwoździe, śrubki, itp. Innym rozwiązaniem tego typu mogą być kieszenie, przypinane do spodni na rzepy lub kapsle.

Po które spodnie robocze najchętniej sięgają klienci w sklepie bhp z odzieżą roboczą?

Jakie spodnie robocze zatem dobrać? Wszystko zależy od czynności jakie się wykonuje. Dodatkowo dochodzą do tego indywidualne upodobania. Kwestia ceny również jest istotna. Czasem warto jednak wydać trochę więcej pieniędzy na zakup markowego towaru mającego więcej zalet i cieszyć się z niego dłużej, niż płacić dwa razy za coś tańszego i mniej trwałego. 

Polecamy w szczególności marki takie produkty jak spodnie Snickers które są bardzo dobrej jakości. Nasz sklep internetowy Optimum bhp poleca także spodnie Ardon, które mają wielu zwolenników. Występują w oryginalnej kolorystyce i modnych fasonach. Podobnie polecamy spodnie CXS Canis, które dobrze się sprzedają. Klientom, którzy są nastawieni na tanie spodnie polecamy spodnie Brixton a także spodnie Reis i spodnie Urgent.  Zdecydowanie osobom które szukają wygodnych spodni nasza hurtownia poleca spodnie Issa ze stertechem oraz bardzo fajne spodnie Portwest np odblaksowe czy trudnopalne dla spawacza. Wiele naszych klientów bardzo ceni także spodnie robocze LH Leber&Hollman.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie