Spadła Ci zdolność kredytowa? Jak znaleźć mieszkanie, na którego zakup Cię stać?

Mateusz Nowak
23.05.2022

Cykl podwyżek stóp procentowych zapoczątkowany przez Radę Polityki Pieniężnej to olbrzymi problem zarówno dla posiadaczy kredytów, jak i dla tych, którzy dopiero planują zaciągnąć takie zobowiązanie. W tym drugim przypadku chodzi oczywiście o znaczny spadek zdolności kredytowej – nawet o połowę w porównaniu z jesienią 2021 roku. Masz podobny problem i wiesz już, że nie możesz sobie pozwolić na zakup wcześniej upatrzonego mieszkania? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Podstawowa zasada: nie zapożyczaj się ponad stan

Nie możemy zacząć od niczego innego. Przestrzegamy przed szukaniem innych możliwości zapożyczenia się, w szczególności poza systemem bankowym. Zapomnij o pożyczkach hipotecznych, chwilówkach, a nawet o pożyczce w rodzinie. Skoro bank wyliczył Twoją zdolność kredytową na np. 300 tysięcy złotych, to nie zakładaj, że spokojnie udźwigniesz spłacanie dodatkowych 100 tysięcy złotych długu. Mierz siły na zamiary, myśl rozsądnie i nie kuś losu.

Rozejrzyj się za mieszkaniem w nieco gorszej lokalizacji

Najlepszym sposobem na to, aby kupić mieszkanie w ramach obniżonej zdolności kredytowej jest poszukanie nieruchomości w gorszej lokalizacji. Nie musisz przecież mieszkać na nowym osiedlu blisko centrum. Twoje potrzeby mieszkaniowe zaspokoi także lokal na obrzeżach czy nawet pod miastem. 

Rynek wtórny to zawsze dobry kierunek

Statystycznie najszybciej zaczynają spadać ceny mieszkań z rynku wtórnego, dlatego jeśli masz niską zdolność kredytową, to radzimy rozejrzeć się za nieruchomością z drugiej ręki. Pewnie, że fajnie jest zamieszkać w nowiutkim mieszkaniu na eleganckim osiedlu, ale gdy się nie ma, co się lubi…

Mieszkanie z rynku wtórnego ma swoje zalety. Nie tylko jest tańsze, ale też już sprawdzone, często po remoncie, a wokół niego znajduje się cała niezbędna infrastruktura.

Mieszkanie do remontu? Czemu nie!

Ciekawym pomysłem może być również zakup mieszkania do remontu. Będzie to nieruchomość znacznie tańsza, oczywiście wymagająca dodatkowych prac i nakładów inwestycyjnych, natomiast nie zapominajmy, że wiele rzeczy można zrobić we własnym zakresie, wprowadzając się np. tylko do jednego pokoju, a resztę pomieszczeń stopniowo remontując. Upewnij się tylko, czy bank na pewno udzieli Ci kredytu na mieszkanie w takim stanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.