Sofa z fotelem czy bez? Na który wariant się zdecydować?

Remigisz Szulc
03.09.2020

Gdy urządzamy salon, zwykle sporo problemów sprawia wybranie odpowiednich mebli wypoczynkowych. Sofa stanowi przecież kluczowy element estetyczny, a przy tym powinna gwarantować bardzo wysoki komfort i najlepiej pomieścić wszystkich domowników. Często też pojawia się dylemat, czy do sofy dokupić fotel z tej samej serii. Na który wariant się zdecydować? Samą sofę, a może sofę z fotelem? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Sama sofa: kiedy będzie lepszym wyborem?

Zawsze wtedy, gdy dysponujemy bardzo ograniczoną ilością miejsca. Nie każdy salon ma 40 czy 50 metrów kwadratowych. Zdarza się, że funkcję tego pomieszczenia pełni po prostu duży pokój w mieszkaniu, którego powierzchnia nie przekracza 20 metrów kwadratowych. W takich warunkach bardzo trudno byłoby pomieścić i sofę, i fotel, unikając przy tym efektu zagracenia pomieszczenia.

Sama sofa będzie również dobrym wyborem w sytuacji, gdy z salonu mają korzystać maksymalnie dwie osoby. Wówczas nie ma sensu inwestować w fotel, który najpewniej i tak były rzadko użytkowany, a tylko niepotrzebnie zabierałby miejsce.

Fajną alternatywą dla sofy i fotela może być również narożnik, który poniekąd łączy w sobie funkcje obu tych mebli, zapewniając miejsce do wypoczynku zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej czy półleżącej. Warto się nad nim zastanowić, bo to może być złoty środek.

Może jednak sofa z fotelem?

Niewątpliwie zestaw składający się z sofy i fotela wygląda bardzo efektownie i dodaje prestiżu pomieszczeniu. Jeśli więc tylko jest dostatecznie dużo miejsca, warto zastanowić się nad zakupem także fotela. To wygodny i dość funkcjonalny mebel, który na pewno przypadnie do gustu osobom lubiącym mieć sporo przestrzeni podczas odpoczynku tylko dla siebie.

Fotel dobrze sprawdza się w dużych rodzinach, kiedy nie ma możliwości, aby wszyscy domownicy pomieścili się na jednej sofie. Wówczas ktoś zawsze może zająć miejsce w fotelu i mieć zapewniony wysoki komfort wypoczywania.

Na zakup fotela, a najlepiej dwóch, powinny się również zdecydować te osoby, którym zależy na wyraźnym wydzieleniu kilku stref w salonie, na przykład wypoczynkowej i jadalnianej. Zaznaczamy jednak, że taki wariant ma sens wyłącznie wtedy, gdy dysponujemy odpowiednio dużym pomieszczeniem – minimum o powierzchni 30 metrów kwadratowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.