Smartfon z 5G – jak technologia 5G wpływa na komunikację?

Mariusz Siwko
10.06.2022

Standard sieci 5G staje się coraz bardziej powszechny. Dzięki temu producenci smartfonów nie ograniczają się już do wprowadzania tej technologii do najdroższych i topowych modeli. Smartfon z 5G może kosztować już około tysiąca złotych, co zdecydowanie sprawia, że warto pomyśleć o telefonie z 5G, jeśli rozglądamy się za nowym urządzeniem. Czym właściwie jest technologia 5G i jakie korzyści płyną dla użytkownika, jeśli wybierze smartfon z 5G?

Czym jest technologia 5G? Jak działa smartfon z 5G?

Mówiąc najprościej, technologia 5G to nowy standard komunikacyjny, który w zamyśle ma uzupełnić lub całkowicie zastąpić (w zależności od kontekstu) poprzednie standardy, takie jak 4G LTE lub 3G. Pozwoli on na znacznie szybszą transmisję danych oraz znacząco ułatwi komunikację pomiędzy różnymi systemami informatycznymi. Z globalnego punktu widzenia jedną z największych zalet 5G jest fakt, że pozwala on na łączenie i dowolną konfigurację wielu setek czy nawet tysięcy urządzeń w jednej sieci. Pozwoli to na znacznie większą automatyzację przemysłu niż ma to miejsce obecnie.

Jakie korzyści odczuje osoba, która zdecyduje się na smartfon z 5G? Z jej punktu widzenia najważniejszy będzie znacznie szybszy przesył danych w sieci, sięgający nawet do kilkuset Mb na sekundę. Ta olbrzymia – w porównaniu do obecnej – wartość pozwoli na bezproblemowe oglądanie filmów w jakości 4K przez internet czy bardzo szybkie przesyłanie plików za pomocą internetu. Smartfon z 5G niedługo będzie standardem – na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy takiego urządzenia?

Smartfon z 5G – jakie smartfony z nowym standardem znajdziemy na rynku?

Technologia 5G jest coraz bardziej powszechna, więc użytkownik telefonu może łatwiej spotkać smartfon 5G niż jeszcze chociażby rok temu. Zmieniła się nie tylko dostępność smartfonów oferujących ten standard łączności, ale także ich ceny.

Do niedawna większość producentów smartfonów decydowało się na wprowadzenie 5G jedynie do swoich topowych modeli. Obecnie coraz łatwiej jest znaleźć niedrogi smartfon, który także może obsłużyć tę opcję. Przykładem może być Samsung A32 5G. Cena tego Samsunga 5G wynosi niewiele ponad tysiąc złotych. Jest to bardzo ciekawa opcja dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się nowym standardem i przy okazji nie wydać majątku.

Innym przykładem telefonu Samsung 5G jest rozkładany Galaxy Z Fold3 5G z dużym ekranem Flex o przekątnej aż 7,6”. Oferuje on swoim użytkownikom wydajny procesor 5 nm, który nie tylko czyni go w pełni gotowym na popularyzację standardu 5G, ale także świetnym telefonem do codziennej pracy i rozrywki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.