Mogłoby się wydawać, że mieszkając w bloku wielorodzinnym, nie będziemy narażeni na inwazję owadów czy gryzoni – niestety, wszędzie tam, gdzie mieszkają ludzie, zamieszkują również zwierzęta, niekoniecznie pożyteczne. Mowa tu o szczurach i myszach.
Mysz domowa to zwierzę stadne, wszystkożerne, lecz niegromadzące zapasów. Z tego powodu najczęściej można ją zobaczyć w samym środku składowanej żywności, najczęściej ziaren zbóż, odpadków kuchennych, a także na polach. Gniazduje często w budynkach mieszkalnych, zapewniając sobie stały dostęp do pożywienia. Mysz jest niewielkich rozmiarów, długość ciała wraz z ogonem dochodzi do 25 centymetrów. Jest barwy ciemnoszarej, przechodzącej w kierunku brzucha w jaśniejszy odcień. Najczęściej wykorzystywane bywają jako zwierzęta laboratoryjne, a ich odmiany o białej sierści jako zwierzątka hodowane w domach. Zwierzęta te przenoszą wiele chorób, dlatego przy zajmowaniu się myszami należy zachować szeroko rozumianą higienę.
Szczury są, podobnie jak myszy, zwierzętami stadnymi, zamieszkującymi okolice domostw ludzkich, lecz raczej unikające bezpośredniego kontaktu. Najczęściej można je spotkać w okolicy śmietników, przy akwenach wodnych, kanałach ściekowych i w opuszczonych budynkach. Szczury są wszystkożerne, o dość długiej sierści w kolorach od brązowawego po czarny z jaśniejszymi bokami. Długość ciała znacznie przewyższa długość ciała myszy, razem z ogonem może mierzyć nawet do 50 centymetrów.
Podobnie jak myszy, szczury są nosicielami groźnych chorób, dlatego czyszczenie terenu z ich obecności jest wskazane ze względu na zagrożenie bakteriologiczne.
W domach wielorodzinnych, kamienicach czy wieżowcach nieraz spotkaliśmy się z wywieszoną informacją o wysypanej truciźnie na szczury, lecz tak naprawdę mało kto się tym interesuje. Wyznaje się bowiem zasadę – „u mnie gryzoni nie ma, to nic więcej mnie to nie dotyczy”. Tego typu rozumowanie jest błędne już w samym założeniu – nieważne, że w naszym mieszkaniu dotychczas gryzonie się nie pojawiły, ważne, że w ogóle istnieje taka możliwość, gdyż pojawienie się ich na całym terenie to tylko kwestia czasu.
Na pozbycie się niechcianych lokatorów stworzono wiele pułapek, chemiczne preparaty na myszy i szczury, takie jak: Rodicum Alpha, Protect Garden czy Rodicum Extra oraz wiele innych środków. Pomocnymi bywają także zwierzęta hodowlane takie jak koty czy psy rasy yorkshire terrier, które obecnie traktowane są jako zwierzęta domowe, natomiast ich rasa powstała w specjalnym celu — walki z gryzoniami.
Preparat Protect Garden to środek sprawdzający się w ogrodach. Jego działanie pozwala skutecznie zlikwidować znaczną ilość szkodników gniazdujących w okolicy domów mieszkalnych i budynków gospodarczych.
Preparat Rodicum Alpha to również specyfik służący do zmniejszania populacji gryzoni w domu i ogrodzie. Jest to odpowiednio przygotowana pułapka z umieszczoną w jej wnętrzu trucizną. Ustawia się ją w najczęściej odwiedzanych przez gryzonie okolicy. Środek działa bardzo szybko i skutecznie, likwidując natrętne szkodniki.
Rodicum Extra jest formowany w postaci pasty z trucizną. Występuje w formie saszetek wypełnionych tłuszczem zmieszanym ze środkiem chemicznym. Saszetki rozkłada się na szlakach wędrownych szczurów i mysz, wkładając je do stacji deratyzacyjnych, ponieważ skuteczna deratyzacja ma na celu ochronę zdrowia mieszkańców osiedli miejskich i gospodarstw wiejskich, a także zapobieganie roznoszenia chorób przez inne, często bezpańskie zwierzęta.
Wszystkie wymienione preparaty oraz ich pełne specyfikacje dostępne są na stronie internetowej https://www.protect-garden.pl/
Artykuł partnera.