Skup mieszkań za gotówkę – co się kryje za taką ofertą?

Krzysztof Jagielski
13.03.2018

„Kupimy Twoje mieszkanie, a gotówkę dostaniesz w dniu podpisania aktu notarialnego!” – tego typu ogłoszenia mnożą się w sieci, są także umieszczane na klatkach schodowych i za wycieraczkami samochodów. Zwykle stoją za nimi lokalne biura nieruchomości, które szukają dla siebie prawdziwych okazji, by móc na nich dobrze zarobić. Skup mieszkań za gotówkę jest ciekawą opcją dla niektórych właścicieli, co jednak nie oznacza, że taka oferta do końca się opłaca.

Do kogo są kierowane takie ogłoszenia?

Na pewno nie do osób, które myślą nad sprzedażą swojego mieszkania i uzyskaniu za nie jak najwyższej ceny. Skup mieszkań za gotówkę to procedura, w której wyspecjalizowały się biura nieruchomości. Ich celem jest dotarcie do właścicieli pilnie potrzebujących pieniędzy lub zmuszonych do pozbycia się mieszkania czy domu w możliwie najkrótszym czasie.

Typowe sytuacje, które mogą skłonić do skorzystania z oferty skupu za gotówkę, to:

  • Mieszkanie wkrótce może zostać zajęte przez komornika za długi właściciela,
  • Nieruchomość jest obciążona hipoteką, a właściciela nie stać na dalsze spłacanie rat kredytu,
  • Mieszkanie zostało odziedziczone w spadku, jednak spadkobiercy nie stać na remont lokalu i chce się go pozbyć,
  • Właściciele nie mają komu przekazać mieszkania, nie stać ich na utrzymanie nieruchomości i chcą się przenieść do czegoś mniejszego i tańszego.

W każdej z tych sytuacji próba sprzedaży mieszkania na wolnym rynku jest bardzo ryzykowna, bo może się skończyć wielomiesięcznym oczekiwaniem na nabywcę. Wówczas ciekawą alternatywą jest właśnie sprzedaż nieruchomości agencji lub indywidualnemu pośrednikowi – oczywiście za znacznie niższą cenę.

Procedura

Po skontaktowaniu się z biurem oferującym skup mieszkań za gotówkę, nieruchomość zostanie najpierw wyceniona. Co ważne, biuro nie kieruje się teoretyczną wartością mieszkania. Bierze pod uwagę wyłącznie średnie ceny zbycia podobnych lokali z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Następnie biuro oferuje kwotę, która odpowiada maksymalnie 80% ustalonej wartości. Zwykle jest to znacznie mniej, choć wszystko zależy od lokalizacji i potencjału mieszkania. Jeśli właściciel przystanie na taką propozycję, sporządzany jest akt notarialny, po czym biuro wypłaca pieniądze w gotówce lub przelewa je na konto.

Czy to się opłaca?

Biuru nieruchomości zdecydowanie tak. Eksperci potrafią bardzo dobrze oszacować granicę opłacalności – wiedzą, ile wydadzą na remont mieszkania i jaką cenę uzyskają z późniejszej sprzedaży. Jeśli właściciel będzie nieugięty i uprze się przy zbyt wysokiej kwocie, do transakcji na pewno nie dojdzie.

Skup mieszkań za gotówkę na pewno nie opłaci się tym, którzy chcą uzyskać jak najwyższą cenę i mają czas, by poczekać na nabywców z wolnego rynku. Jest to ciekawe rozwiązanie wyłącznie dla właścicieli mających nóż na gardle.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie