Skąd wziąć materiały ściółkujące do ogrodu?

Remigisz Szulc
15.03.2021

Pisząc o materiałach ściółkujących mamy na myśli korę drzewną, zrębki czy kamienie. Są to popularne rozwiązania stosowane w polskich ogrodach, które z jednej strony zabezpieczają korzenie roślin przed przesuszeniem, a z drugiej uatrakcyjniają wygląd zielonej przestrzeni, urozmaicają ją. Niezależnie od tego, czy preferujesz korę, zrębki czy kamienie, musisz się przygotować na spore wydatki lub… dużo pracy własnej. Sprawdź, skąd wziąć te popularne materiały ściółkujące do ogrodu.

Ze sklepu

To najbardziej oczywisty i najprostszy wybór. Problem w tym, że ceny materiałów ściółkujących w sklepach potrafią przyprawić o ból głowy. Wybierz tę opcję tylko wtedy, gdy kompletnie nie masz czasu i chcesz, aby ktoś dostarczył Ci do domu odpowiednią ilość kory czy kamieni o konkretnych parametrach. Korę, zrębki, ale i kamienie bez problemu kupisz w marketach budowlanych oraz sklepach ogrodniczych.

Od producenta

Ciekawa opcja, która jednak wymaga odrobiny zaangażowania. Najpierw trzeba takiego producenta znaleźć. Tutaj niezawodny okazuje się być Internet. Producenci czy to kory, czy zrębki czy kamieni chętnie ogłaszają się na Facebooku oraz portalach ogłoszeniowych, jak OLX. Wybierając to rozwiązanie na pewno trochę zaoszczędzisz, a nierzadko możesz też liczyć na dostawę pod wskazany adres.

Z okolicznych firm

I nie mamy tutaj na myśli firm, które zajmują się stricte produkcją tych popularnych materiałów ściółkujących do ogrodu. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić, masz wolny czas i – co ważne – odpowiedni samochód do transportu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odwiedził np. okoliczne tartaki. Uwierz, że chętnie pozbędą się one nadmiaru zrębki, nawet za darmo, o ile sam zajmiesz się załadunkiem i posprzątasz miejsce składowania zrębki.

Zorganizuj je samemu

Na koniec opcja dla super oszczędnych, będących w dobrej kondycji fizycznej, a przy tym mających naprawdę dużo czasu. Materiały ściółkujące, konkretnie kamienie, można zorganizować sobie we własnym zakresie i zupełnie za darmo. Wystarczy podczas każdego spaceru rozglądać się w poszukiwaniu polnych kamieni, które mogą posłużyć np. do budowy efektownego skalniaka w ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie