Ściemniacz oświetlenia: czy warto mieć go w domu?

Mateusz Nowak
26.08.2019

Ściemniacze światła były bardzo modne w latach 90., gdy wielu Polaków zachłysnęło się nowinkami z Zachodu i masowo stosowało je w swoich mieszkaniach. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na zastosowanie ściemniacza, choć nadal jest to bardzo praktyczny element wyposażenia. Do czego może się przydać? Kiedy warto zainwestować w ściemniacz oświetlenia? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Zasada działania ściemniacza

Ściemniacz stosujemy zawsze wtedy, gdy zależy nam na sterowaniu natężeniem sztucznego oświetlenia w mieszkaniu czy w domu. Najczęściej ten element wybiera się do salonu. Wówczas domownicy mogą samodzielnie decydować, jak mocne światło jest im potrzebne w danej chwili.

Zasada działania ściemniacza jest bardzo prosta. Poprzez przekręcanie pokrętła stopniowo zwiększamy lub zmniejszamy napięcie w instalacji, w efekcie czego żarówki zaczynają świecić z różnym natężeniem.

Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje ściemniaczy:

  • Obrotowe – z regulacją napięcia od MIN do MAX
  • Obrotowo-przyciskowe – mogą służyć jako zwykły łącznik elektryczny, dodatkowo oferując funkcję ściemniania
  • Do LED-ów – są to specjalne ściemniacze przystosowane do pracy w instalacjach 12-voltowych

Korzyści z posiadania ściemniacza w domu

Podstawową korzyścią jest oczywiście możliwość dowolnego sterowania oświetleniem, co przydaje się w momencie, gdy np. w salonie brakuje punktowych źródeł światła, a jest tylko oświetlenie górne. Wówczas domownicy mogą łatwo wprowadzić przyjemny, relaksacyjny klimat do wnętrza, a gdy przyjmują gości lub potrzebują bardzo dobrej widoczności – po prostu zwiększają natężenie światła.

Ściemniacz jest również świetnym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za energię. Ściemniacze najczęściej stosuje się do regulowania natężenia światła żarówek halogenowych, które w założeniu są bardzo energochłonne. Zmniejszając napięcie w instalacji można więc zachować pożądany komfort, a jednocześnie ograniczyć zużycie prądu.

Niewątpliwą zaletą ściemniaczy jest również to, że ten element można zamontować w dowolnym momencie, po prostu zastępując nim zwykły łącznik – o ile oczywiście lampa i żarówki są przystosowane do pracy ze ściemniaczami (trzeba to sprawdzić w instrukcji).

Wadą ściemniaczy jest natomiast fakt, iż częste żonglowanie napięciem w instalacji negatywnie odbija się na trwałości żarówek. Nie zapominajmy również o dość wysokiej cenie tego elementu – ściemniacz zwykle jest przynajmniej kilkakrotnie droższy od łącznika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie