Ściany z betonu komórkowego - wady i zalety gazobetonu

Krzysztof Jagielski
24.09.2019

Przy wyborze materiału, z którego wznoszone są ściany budynków, coraz częściej bierze się pod uwagę nowoczesne surowce, które posiadają wiele pożądanych cech, takich jak na przykład wysoki współczynnik termoizolacji. Jednym z takich materiałów jest gazobeton. Czym charakteryzuje się to tworzywo? Jakie są jego zalety i wady?

Charakterystyka betonu komórkowego

Materiał znany dziś jako beton komórkowy, nie jest tak nowy, jak by się mogło wydawać. Stosowany jest od lat trzydziestych ubiegłego stulecia, odkąd to z uwagi na swoje właściwości, znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i na prywatnych budowach. Śmiało można powiedzieć, że wynalezienie mieszanki betonowej o wysokiej porowatości spowodowało prawdziwą rewolucję w budownictwie.

Skład betonu komórkowego technicznie nie odbiega zbytnio od mieszanki tradycyjnej. Wzbogacony jest jedynie o dodatek proszku aluminiowego, który pomaga w tworzeniu się porów w materiale podczas wiązania. Właśnie dzięki wysokiej porowatości bloczki betonu komórkowego są dużo lżejsze od betonu tradycyjnego.

Podzielony na kostki lub bloczki beton komórkowy jest wzmacniany autoklawem, a następnie testowany – między innymi pod kątem wytrzymałości. Na rynek trafia produkt wysokiej jakości, o doskonałych właściwościach izolacyjnych.

Zalety gazobetonu

Największą zaletą gazobetonu są jego doskonałe właściwości izolacyjne. Dzięki nim udaje się zaoszczędzić sporo pieniędzy w sezonie grzewczym. Ściany z gazobetonowych bloczków doskonale izolują wnętrze domu przed czynnikami atmosferycznymi z zewnątrz, ale też pozwalają zatrzymać więcej ciepła wytworzonego wewnątrz budynku. Beton komórkowy jest przy tym materiałem „oddychającym”. Dzięki wysokiej porowatości przepuszcza w pewnym stopniu powietrze i ogranicza powstawanie grzybów, pleśni i innych niekorzystnych zjawisk związanych z wilgocią spowodowaną brakiem prawidłowej cyrkulacji powietrza w ścianach.

Wielkość i waga bloczków z betonu komórkowego, pozwala na szybsze wznoszenie ścian i innych konstrukcji. Dzięki temu budowa przebiega szybciej i ograniczeniu ulegają jej koszty związane z robocizną murarzy.

Wady gazobetonu

Niestety gazobeton przy wielu bardzo istotnych zaletach, posiada również swoje ciemne strony. Jest na przykład materiałem bardzo kruchym. Wprawdzie gotowe konstrukcje z trwale połączonych ze sobą bloczków gazobetonu są trwałe i odporne na ściskanie, jednak pojedyncze bloczki łatwo się kruszą i odpryskują. Pęknięty, lub nadkruszony bloczek nie nadaje się do umieszczenia w ścianie i należy go wymienić, a to z kolei powoduje wzrost kosztów inwestycji. Bloczki z betonu komórkowego muszą więc być traktowane na budowie delikatnie, w celu uniknięcia ewentualnych strat materiału.

Do wad gazobetonu można też zaliczyć fakt, że każdorazowo przed wyborem materiału, należy dobrać odpowiednią jego gęstość. Od gęstości zależą bowiem istotne cechy gazobetonu, które zwykle ujmowane są w projekcie.

Czy warto budować z gazobetonu?

Beton komórkowy to bez wątpienia materiał łatwy w obróbce, idealny do wznoszenia ścian zewnętrznych. Dzięki jego użyciu, wznoszenie trwa krócej i sprawniej, niż przy użyciu na przykład cegły. Jeśli więc inwestorom zależy w równym stopniu na rezultacie, jak i na szybkim i sprawnym zakończeniu budowy, gazobeton jest materiałem ze wszech miar godnym polecenia. Różnorodność gazobetonu pod względem jego gęstości, pozwala na dobór bloczków z tego materiału odpowiednich zarówno na ściany nośne, jak i na ścianki działowe. Dzięki swoim świetnym właściwościom termoizolacyjnym, gazobeton świetnie nadaje się do budowy domów energooszczędnych. Materiał ten jest proekologiczny i ekonomiczny, pozwala bowiem zaoszczędzić paliwa grzewcze zimą. Oszczędzając je emitujemy mniej odpadów do środowiska, ale też po prostu oszczędzamy pieniądze kupując mniej paliwa. Jak wiadomo nawet najbardziej ekologiczne i czyste paliwa, takie jak na przykład pellet drzewny, emitują jednak pewne ilości popiołu i dwutlenku węgla.

Gazobeton pozwala też na ograniczenie ryzyka pożaru domu, ponieważ jest materiałem niepalnym.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy FastKraków

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie