W budynkach mieszkalnym z poddaszem użytkowym lub piętrowych niezbędne jest zapewnienie swobodnej i bezpiecznej komunikacji między kondygnacjami. Wykorzystuje się do tego oczywiście schody. Inwestorzy mają tutaj do wyboru bardzo różne rozwiązania. W ostatnich latach na popularności zyskiwały schody samonośne, najczęściej drewniane. Wciąż jednak godne rozważenia jest postawienie na schody betonowe. Jakie są ich zalety, a jakie wady? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Największą zaletą schodów z betonu jest to, że zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z klatki schodowej. Ta technologia umożliwia przygotowanie szerszy stopni oraz spoczników, co będzie mieć duże znaczenie zwłaszcza dla osób starszych. Oczywiście wiele zależy tutaj od powierzchni, jaką dysponujemy – może się przecież okazać, że klatka jest zbyt mała na wykonanie pełnowymiarowych schodów betonowych.
Kolejną zaletą jest to, że mamy tutaj możliwość wykonania schodów etapami. Czyli: jeśli inwestorzy dysponują mocno ograniczonym budżetem, mogą wykończyć betonową powierzchnię na przykład tanią wykładziną, a dopiero po jakimś czasie postawić na docelowe drewno. Rozwiązaniem pośrednim jest ceramika, choć nie cieszy się ona popularnością w zastosowaniach domowych.
Schody murowane dają nam również opcję funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni pod nimi. Można wykorzystać ją na schowek czy pomieszczenie, w którym znajdą się różne instalacje. Wykonanie tego będzie o wiele łatwiejsze i tańsze, niż gdybyśmy chcieli zamówić zabudowę meblową pod schody samonośne.
Bardzo poważną wadą takiego rozwiązania jest koszt budowy. Schody betonowe praktycznie zawsze okazują się być droższe niż samonośne. Nie dość, że musimy zapłacić za ich wymurowanie i użyty do tego beton, to jeszcze później przyjdzie nam wynająć fachowca do obłożenia schodów docelowym materiałem. Warto mieć to na uwadze, jeśli główną motywacją do wyboru schodów murowanych jest sugerowanie się niższym kosztem.
Ponadto schody betonowe nie zawsze pasują do konkretnego wnętrza. To duża, ciężka konstrukcja, która nie sprawdzi się na małej klatce schodowej. Nawet jeśli takie schody uda się wymurować, to prawdopodobnie cała konstrukcja będzie wyglądać nieco komicznie i zaburzać proporcje wnętrza. Dlatego radzimy bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję.